Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks. Darbnīca „Mana māja”

31. janvārī Madlienas vidusskolas 5. klases skolēni triju stundu garumā kopā ar arhitektēm veidoja katrs savu māju, samērojot paša mazo kopiju – avatāru (uz putukartona uzlīmēta skolnieka fotogrāfija visā augumā un izgriezta pa kontūru) ar mājokļa mērogu.

Vispirms visi kopā noskatījās divas filmiņas. Par daudzfunkcionālu dzīvi astoņos kvadrātmetros Parīzē — MINIATŪRS DZĪVOKLIS un par nelielu, taču vairākstāvu ģimenes māju Londonā — VARAVĪKSNES NAMS.
Tad skolēniem tika dots uzdevums izfantazēt sev māju, kurā vislabprātāk uzturētos pats un aicinātu ciemos draugus. Noteikums – obligāti jābūt vietām, kur gulēt, mācīties, glabāt mantas un nodoties savām interesēm.
Skolēni skicēja, modelēja un maketēja. Nodarbības beigās katrs skolnieks iepazīstināja ar sava mājokļa ideju, pamatojot plānojuma atbilstību sevis paša vēlmēm.
Paldies arhitektēm Norai Saulespurēnai, Ilvai Cīrulei, Elīzai Anetei Kaužēnai, Martai Kulitānei, kā arī Indrai Ķempei par veiksmīgo sadarbību.

Skolēnu domas par pasākumu:

Nikola Markovska: „Nodarbībā mums bija iespēja gatavot savu māju no dažādiem materiāliem. Man ļoti patika mana izgatavotā māja. Klasesbiedriem arī izdevās izveidot ļoti skaistas mājas. Arhitektes dalījās ar savām zināšanām un pastāstīja mums dažādus „knifiņus”, kā padarīt jaukāku un ērtāku manas istabas interjeru. Esmu ļoti priecīga, ka man un klasesbiedriem bija šī unikālā iespēja gūt zināšanas un prasmes interjera veidošanā, kuras man noderēs turpmākajai dzīvei. Tā man bija nenovērtējama pieredze un ceru, ka arī turpmāk būs iespēja satikties ar tik zinošiem un interesantiem cilvēkiem.”

Patriks Nikolajs Ozoliņš: „Man ļoti patika strādāt ar arhitektiem, jo viņi mūs uzklausīja un palīdzēja. Es uzzināju, ka cilvēki var dzīvot pat ļoti mazos, bet jaukos un interesantos dzīvokļos. No arhitektiem mācījos daudzas praktiskas lietas. Vienmēr esmu gribējis būt celtnieks vai arhitekts, tāpēc šī stunda vēl vairāk mani iedrošināja sekot saviem sapņiem.”

Agnese Lazdiņa: „Man ļoti patika šī nodarbība kopā ar meitenēm – arhitektēm. Interesantas bija filmiņas par mini istabu un lielo māju ar slepenām durvīm. Savu iedomu māju veidoju iedvesmojoties no Eifeļa torņa Parīzē. Manai mājai ir divi stāvi: pirmajā – guļamistaba, bet otrajā – slepenā istaba. Nodarbības noslēgumā prezentējām savus darbus. Man ļoti patika pārējo klasesbiedru mājas! Par piemiņu saņēmām mazas piespraudītes ar SPP (Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks.) logo. Man ļoti, ļoti patika.

Evelīna Tirzmaliete: „Man ļoti patika skicēt un veidot savu māju. Iemācījos uzzīmēt spirālveida kāpnes, uzzināju, kā, izmantojot kociņus, var izveidot māju. Ļoti interesanti bija skatīties beigu rezultātu gan savai mājai, gan arī pārējo klasesbiedru mājas, kuras bija īstas sapņu mājas. Man bija liels pārsteigums, kad arhitektes mums izdalīja mazus cilvēciņus un tie bijām mēs. (Tas bija smieklīgi) Tad atcerējos, ka audzinātāja mūs katru individuāli nofotografēja, bet neko vairāk nestāstīja. No šīm bildēm bijām pārtapuši par mazajiem cilvēciņiem, kuriem tad veidojām sapņu māju. Arhitektes bija ļoti jaukas, daudz mums palīdzēja, iedvesmoja. Nodarbības beigās kopā ar jaukajām skolotājām uzspēlējām kendamu. Paldies arhitektēm par materiāliem, kurus izmantojām savu māju veidošanai. Paldies arī par piespraudītēm! Es ļoti labprāt gribētu vēl kādu nodarbību.”

5. klases audzinātāja Ligita Ridūze, (Foto Ligita Ridūze un Marta Kulitāne)