Mācību gada noslēgums Raunā

5. klases skolēni un viņu vecāki mācību gada noslēgumu atzīmēja citādāk, proti, devās izbraucienā uz Raunu, lai aplūkotu kultūrvēsturiskās vietas, kā arī apmeklētu dažus vietējos mājražotājus – uzņēmējus.

Viens no tiem bija uzņēmums SIA “LATVIJAS ĶIPLOKS.” Uzņēmums nodarbojas ar Latvijā audzētu ķiploku pārstrādi. Ražo garšvielas, tējas, marinējumus, pesto, saldumus, dzērienus, saldējumu un citas interesantas lietas. Ķiploku namiņā uzzinājām interesantas lietas par ķiplokiem – kā audzē ķiplokus, kādus produktus no tiem ražo, ķiploku kulinārās īpašības un nozīmi veselībā, kā arī citu noderīgu informāciju. Mums bija arī lieliska iespēja degustēt ķiploku tēju, ķiploku sviestmaizītes, medu, kompetes un citus ķiploku ražojumus. Pats interesantākais bija Ķiploku saldējums.
Paviesojāmies arī Ceriņu ģimenes uzņēmumā “Siera ražotne,” kas ir vienīgā vieta Baltijā, kurā top Zaļais siers ar pašu dārzā audzētu sierāboliņu. Iepazināmies ar ražotni un cienājāmies ar trim beramo sieru veidiem – Zaļo sieru, sieru ar garšaugiem un sieru Ķiplociņš, kā arī veselīgo gī sviestu un pikanto knapsieriņu.

Mums bija arī iespēja vērot, kā paralēli siera dzīvei, ar rokām tiek meistaroti 15 veidu Mājas makaroni no īstām lauku olām – krāsainie, pilngraudu, ar sierāboliņu, ar garšaugiem, ar dillēm, ar halapenjo pipariem u.c. Uzzinājām, kad un kā radās makaroni, kā arī iepazināmies ar ražotnes produktiem. Pati aizraujošākā daļa šajā uzņēmumā bija – Makaronu darbnīca. Darbnīcā ikvienam bija iespēja rullēt mīklu, sagriezt makaronus ar īpašu iekārtu, tos iesaiņot un ņemt līdzi baudīšanai mājās.

Rauna lepojas arī ar saviem kultūrvēsturiskajiem un dabas objektiem. Paguvām apmeklēt tikai dažus – Raunas pili, kas celta 14. gs. otrajā pusē un bija viena no Rīgas arhibīskapa galvenajām uzturēšanās vietām. Pils kopumā pārcietusi deviņus uzbrukumus un šobrīd ir vienas no apjomīgākajām un labāk saglabātajām pilsdrupām Latvijā. Uzkāpām arī pils skatu tornī, lai apskatītu Raunas mazpilsētu no augšas. Tad aplūkojām tēlnieka Kārļa Zemdega veidoto pieminekli, kas veltīts Pirmajā pasaules karā un Brīvības cīņās kritušo Raunas draudzes locekļu piemiņai. Tas ir viens no nerealizētajiem Rīgas Brīvības pieminekļa projekta variantiem. Raunā to atklāja 1933. gadā. Pieminekļa pamatni rotā Baumaņu Kārļa sacerētās himnas vārdi – „Dievs, svēti Latviju!”

Savu pasākumu noslēdzām pie Raunas Staburaga – Latvijas mērogā unikāls saldūdens kaļķiežu veidojums Raunas upes senlejā, kurš veidojies pirms 10 tūkstošiem gadu vai agrāk, avota kaļķiem nogulsnējoties un sacietējot augsnes virskārtā. Tas ir ap 3,5 m augsts un 17 m plats. Kopā ar nogāzi Staburags veido gleznainu ainavu un atgādina savdabīgu ūdenskritumu. Kopš 1966. gada, kad tika appludināts Daugavas Staburags, tas ir Latvijā vienīgais šāda veida dabas piemineklis.

Paldies aktīvajiem un jautrajiem piektīšiem, viņu vecākiem, īpaši Ilzei Smilškalnei, par atbalstu un idejām jaunu tradīciju veidošanā un īstenošanā.

Saulainu un piedzīvojumiem bagātu vasaru vēlot, 5. klases audzinātāja Ligita Ridūze