Karjeras nedēļa Madlienas vidusskolā

Lai aicinātu skolu jauniešus mērķtiecīgi un laikus plānot savu tālāko izglītošanos, nākotnes karjeru un profesiju, Latvijā no 26. līdz 30. oktobrim sākas Karjeras nedēļas pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir „Klau! Sadzirdi un liec aiz auss!”.
Profesionālās karjeras izvēle ir sarežģīts jautājums mūsdienu dinamiskajā laikā. Visbiežāk jauniešiem trūkst izpratnes par konkrētām profesijām un to ikdienu. Ne visas profesijas ir tik zināmas, kā frizieri, viesmīļi, santehniķi un citi. Profesiju ir daudz, un ir svarīgi pazīt arī citas un meklēt savējo – vispiemērotāko, tāpēc Karjeras nedēļa ar savu daudzpusīgo pasākumu klāstu ir viens no veidiem, kā padarīt jauniešu izvēli vieglāku un mērķtiecīgāku.

Skolā tika organizētas dažādas nodarbības.

1. klasei „Profesijas mums apkārt”, kur skolēni stāstīja par savu vecāku profesijām, lika loto, iepazīstot dažādas profesijas.

2. klasei „Fizisks un garīgs darbs”, nodarbības laikā bērni tika iepazīstināti ar profesiju specifiku – ir garīgs darbs un tāds, kur nepieciešams spēks un čaklas rokas, gan darbs speciālos apģērbos, gan telpās un ārā, gan ekstrēms. Skolēni izteica savu viedokli, par ko vēlas kļūt.

3. klase „Profesijas un mācību priekšmeti”, stundas laikā skolēni iepazinās ar 76 profesiju nosaukumiem un mēģināja saprast, kādus mācību priekšmetus ir nepieciešams vairāk izzināt, lai šo profesiju varētu apgūt. Darbs ritēja dinamiski, un izpratne radās, ka katrs darbs prasa plašas zināšanas.

4. klase nodarbība „Nozīmīgās profesijas”. Skolēni risināja krustvārdu mīklas, mēģinot atminēt speciālistu, kas slēpjas zem skaidrojuma. Tas nebija nemaz tik viegli, jo profesijas nosaukums ir dzirdēts, bet, ko cilvēks dara, nebija skaidrs.

5. klases nodarbība „Labdien, es esmu!”. Skolēni mācījās uzstāties publikas priekšā, pastāstot par sevi. Iepazinās ar dažādu profesiju aprakstiem, skatoties video.

6. klases nodarbības tēma bija „Profesiju kaleidoskops”, kur skolēni grupās veidoja dažādu profesiju portretus un aprakstīja prasmes, kas nepieciešamas. Mācījās savus darbus prezentēt un arī papildināt, kad bija noskatījušies video par profesiju.

Pirms karjeras nedēļas arī 8. klasei novadīju nodarbību, kur skolēni izpētīja savu mācīšanās stilu, grupiņās apsprieda, kādu firmu dibinātu un kādu produktu piedāvātu sabiedrībai.

Otrdien, 27. oktobrī, pulksten 19 notika tiešsaistes diskusija jauniešu vecākiem un citiem interesentiem „Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?”. Savukārt trešdien, 28. oktobrī, pulksten 10 notika karjeras tēmai veltītā tiešsaistes diskusija jauniešiem „Uzklausi, padomā un izlem pats!”.

Abas diskusijas tiešsaistē varēja vērot Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Facebook kontā: facebook.com/TavaiKarjerai. Diskusiju ieraksti pēc norises būs pieejami gan Facebook, gan VIAA Youtube kontā: youtube.com/VIAAlv.

Pedagogs karjeras konsultants Ilze Smilškalne