Skolotāji ciemojas Igaunijā

Īstenojot projektu ,,Nordplus Junior 2021” (Nr. NPJR – 2021/10122) ,,Kopīgas vērtības mūsu kultūras mantojumā un dabas daudzveidībā” (,,Sharing values in our culture heritage and nature diversity”) Madlienas vidusskolas darbiniekiem bija iespēja no 26. līdz 28. aprīlim doties pieredzes apmaiņas braucienā uz Igauniju. Mācību iestādi pārstāvēja direktors Edgars Viņkis, vietnieks saimnieciskajā darbā Valdis Kušnirs un trīs pedagogi – Daiga Rosicka, Daiga Zamarina un Sandra Roga.

Pirmā skola, kurā viesojāmies, bija Repinas ģimnāzija. Mūs sagaidīja direktore Meri kundze un laipni izrādīja skolas telpas. Apskatījām mācību iestādi un secinājām, ka daudzas idejas varam īstenot, piemēram, mūzikas kabinetā pie sienas nolikti visi mūzikas instrumenti; gaiša un mājīga mūs sagaidīja ēdamtelpa, kur izvietoti atsevišķi galdiņi, lai skolēni var sasēsties pa seši; mājturības stundā zēni gatavo parka soliņus, bet kokmateriālus gādā vietējā kokapstrādes firma. Skolā mācās 334 skolēni no 1. līdz 12. klasei. Ir trīs deju kolektīvi, divi kori un sava video studija, kur uzņemt filmas. Vienu par skolu redzējām arī mēs. Mācību iestādē katru gadu notiek remontdarbi. Daļu no līdzekļiem iegūst, piedaloties dažādos projektos.

Ciemojoties Igaunijā, bija iespēja aplūkot arī dabas un kultūras objektus. Kā pirmo apmeklējām Peipusa ezera Kallastes sarkanās smilšakmens klintis. Narvā apskatījām viduslaiku cietoksni – Hermaņa pili (13.gs.). Tas ir daudzveidīgs un vislabāk saglabājies Igaunijā. No cietokšņa torņa pāri upei pretējā krastā paveras Krievijas robežpilsēta. Baudījām gleznaino Somu līča piekrasti ar iespaidīgo Vallastes ūdenskritumu no Ontikas kraujas. Tas ir visaugstākais Baltijā – ap 30 metriem. Vislielāko iespaidu atstāja Rakveres simbols – vērsis, kurš izveidots 2002. gadā, sagaidot pilsētas 700. gadadienu. Rakveru agrāk dēvēja par Tarvapea, kas burtiski tulkota kā ,,ceļojuma galva”. Tarvas statuja ir lielākā dzīvnieka skulptūra visā Baltijā. 5 m augsta, 7 m gara un 7000 kg smaga.

Izbaudījuši kultūras programmu, devāmies uz Mustlas Tarvarstu ģimnāziju, kur mūs sagaidīja pats jaunākais direktors novadā – Karl Kirt. Izrādās, ka šajā skolā vienīgā krievu valodā runājošā ir krievu valodas skolotāja Jeļena Janovska, kuras vecmāmiņa ir no Liepājas. Skolā mācās 285 skolēni no 1. līdz 12. klasei. Blakus skolai atrodas mūzikas un mākslas skola. Izglītības apmācības process līdzīgs, protams, ar dažādām niansēm. Skolā jau gadu ir ieviests jaunais modelis, kurš nākamajā gadā sagaida arī mūsu skolu.

Paldies skolotājai Ligitai Ridūzei par iespēju piedalīties projektā!

Skolotāja Sandra Roga