“Māksla + Zinātne” – meistarklase par tēmu “Ķērpju gramatika”

21. oktobrī 9. klases skolēni piedalījās izglītības projektā “RIBOCA Repository of Knowledge” Rīgā, “Common Ground” centrā. Projekts piedāvāja skolēniem darboties meistarklasē, kas balstīta laikmetīgo mākslinieku praksē. Programmā iekļautas divu veidu darbnīcas, kas veido tiltus starp mākslu, bioloģiju, fiziku un sociālo zinību mācību jomām.

Projekta mērķis ir aktualizēt mākslas izglītību kā pasaules izzināšanas veidu, kas ir ciešā mijiedarbībā ar citām mācību jomām. Nodarbību pamatā ir laikmetīgo mākslinieku, dizaineru un arhitektu praksē balstīti uzdevumi, kas ir pielāgoti dažāda vecuma skolēniem. Nodarbību saturs ir veidots ar mērķi uzrunāt skolēnus, kam ir būtiski redzēt saikni starp izglītību un mūsdienu sabiedrības izaicinājumiem.

Sākumā RIBOCA izglītības programmas menedžere Sandra Ķempele iepazīstināja ar “Common Ground” centru. Tad sekoja meistarklase.

Darbojāmies “Māksla + Zinātne” meistarklasē par tēmu “Ķērpju gramatika”. Šo mācību materiālu par ķērpjiem un dizaina gramatiku veidojusi digitālo mediju māksliniece Aiste Ambrazevičiūte “Rīki izaugsmei” mākslas rezidencē Helsinku Starptautiskajā mākslas programmā.

Mākslinieku praksēs balstīti materiāli pieejami: https://www.rigabiennial.com/lv/education/education-kits

Nodarbību par ķērpjiem mums vadīja māksliniece un mākslas pedagoģe Kristīne Niedrāja. Uzsākot darbu, izlozējām savu segvārdu. To veidoja kāda ķērpju suga, piemēram, Izlocītā Opegrafa; Pakalnu Peltigera; Koraļļveida Parmeliella u.c. Segvārdi ļāva iepazīt dažādas ķērpju sugas, ar segvārdiem tika parakstīti arī radošie darbi.

Tad jaunieši tika aicināti izpētīt ķērpjus (gan praktiski tos apskatot, gan pētot digitālus modelējumus) un, iedvesmojoties no formām, līnijām, faktūrām un krāsu gammas, veidot ķērpju vizuālās valodas pamatus, tādu kā “gramatiku”.

Gala rezultātā ieguvām burvīgus telpiskus mākslas darbus! Tā bija lieliska iespēja uzzināt ko jaunu, radoši izpausties un gūt pozitīvas emocijas, dodoties rudens brīvdienās!

Ligita Ridūze – 9. klases audzinātāja