Mācību nodarbība zinātnes centrā VIZIUM

16. decembrī 9. klases skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties VIZIUM mācību programmā “Ķermenis un fiziskā slodze”, kas notika Ventspils zinātnes centrā VIZIUM.

Harijs Jānis Pluģis: “Jau agri no rīta devāmies ekskursijā uz Ventspili. Pirmais, ko mēs apskatījām Ventspilī, bija Dienvidu mols. Tur atrodas 12 metrus augstais skatu tornis, no kura paveras iespaidīgs skats uz Baltijas jūru, varēja vērot  lielo kuģu ienākšanu ostā. Mums bija skaista pastaiga pa Dienvidu molu līdz bākai, daži foto mirkļi pie Zilās govs. Man ļoti patika vērot, kā kuģi iebrauc ostā. Tas bija skaisti!

Tālāk jau devāmies uz zinātnes centru VIZIUM, kur mums 3 stundu garumā notika mācību nodarbība “Ķermenis un fiziskā slodze”.  Mācību programmas mērķis bija uzzināt par sportu, veselību, tehnoloģijām un dabaszinātnēm, kā arī par daudzveidīgajām fiziskām aktivitātēm. Mācību saturu papildinājām, integrējot tajā STEM nodarbību.

Saņēmām darba lapu “Fiziskās slodzes ietekme uz pulsu un elpošanas biežumu”. Sākumā izvirzījām pētāmo problēmu un hipotēzi (pieņēmumu) par pulsu un elpošanas biežumu ietekmējošiem faktoriem. Tad devāmies uz ekspozīciju zāli, lai interaktīvā un atraktīvā veidā veiktu eksperimentus un mērījumus. Tā bija mana mīļākā vieta VIZIUM  centrā. Eksponātu zālē bija jākarājas pie stieņa, jāairē ar laivu, jābrauc ar velosipēdu, jāvēro sava reakcija. Pēc katra uzdevuma izmērījām pulsu un elpošanas biežumu, fiksējām tabulā. Mērījumos bija jāievēro laika intervāli. Grūtības sagādāja asinsspiediena mērīšana. Pēc noteikto uzdevumu veikšanas iepazināmies arī ar pārējiem interaktīviem eksponātiem. Mana mīļākā nodarbe VIZIUM centrā noteikti bija eksponātu zāle, jo eksponāti tur bija vienreizēji un interesanti. Nodarbības beigās apstrādājām datus, izmantojot MS Excel, analizējām rezultātus un izdarījām secinājumus.

Kad pabeidzām nodarbību VIZIUM centrā, mums bija dotas 15 minūtes, lai ieietu veikalā un nopirktu kaut ko paēst. Tad devāmies izbraucienā ar Ziemassvētku vilcieniņu “Ventspils Train” pa mirdzošās svētku gaismās saposto Ventspili. Tas bija aizraujoši, jo Ventspils tiešām bija skaista!

Pēc jautrā un skanīgā izbrauciena ar bānīti kāpām savā autobusā un braucām mājup. Man patika šī ekskursija. Paldies skolotājai Ligitai un šoferītim Helmutam!”

Tija Kačanova: “Zinātnes centra VIZIUM ēka izskatījās mūsdienīga, ar interesantu arhitektūru, tajā ir vairāk nekā 80 interaktīvu eksponātu. Tie veicina interesi par datorzinībām, izpratni par fiziku un tehnoloģiju attīstību, par procesiem dabā.

Mūsu klase tika sadalīta vairākās grupās. Mēs veicām uzdevumu par fiziskās slodzes ietekmi uz pulsu un elpošanas biežumu. Noteicām pulsu pie dažādiem slodzes stāvokļiem, miera stāvoklī, karājoties pie stieņa, airējot un pie reakcijas laika noteikšanas, kā arī uzsēdāmies uz velosipēda. Pēc šī pārbaudījuma es uzzināju, cik esmu fiziski trenēta, un secināju, ka ir jānodarbojas vairāk ar fiziskām aktivitātēm. Ar datortehnoloģiju palīdzību uzzināju daudz par savu ķermeni. Iesaku izmēģināt šīs nodarbības arī citiem skolēniem. Nedaudz pietrūka laika, lai kvalitatīvi iepazītu visus procesus. Šāda veida nodarbības ir nepieciešamas arī turpmāk, jo tā ir iespēja vairāk iepazīt tehnoloģijas.”

9. klases skolēnu domas apkopoja klases audzinātāja Ligita Ridūze