Lapiu pamatskolas (Lietuva) skolēnu un skolotāju vizīte Madlienā

Aizvadīta Nordplus Junior projekta (projekta nr. NPJR – 2024/10161) pirmā skolēnu un skolotāju apmaiņas vizīte. Laikā no 14. līdz 18.10.2024. Madlienas vidusskolā dažādās mācību aktivitātēs kopā ar mūsu skolēniem darbojās 14 Lapiu pamatskolas skolēni un 4 skolotāji no Lietuvas.

Projekta tēma “Domājot par mūsu kopējo nākotni” tika izvēlēta tāpēc, lai abu valstu jaunieši gūtu jaunas zināšanas par ilgtspējīgu attīstību un labāk izprastu vides problēmu aktualitāti lokālā kontekstā. Nordplus projekta nedēļas programma tika veidota atbilstoši abu skolu savstarpēji saskaņotajiem izglītības mērķiem. Skolēni un skolotāji iepazina Vidzemes dabu un kultūrvēsturi un paši pilnveidoja savas prasmes mākslā, dabas izpētes darbos smilšakmens klintīs un darbā ar modernām tehnoloģijām.

Nordplus projekta vizīti Lietuvas skolēnu un skolotāju grupa sāka ar Vecrīgas iepazīšanu. Gidu lomā bija skolotāja Marija Grīnberga un Madlienas vidusskolas skolēni – Ģirts Irbītis, Agnese Laizāne, Valters Leitāns, Rihards Dišereits, Alise Streile, Niks Rābe un Linda Juodžonite. Paldies! Krāsains un skaists bija skats uz Rīgu no Pēterbaznīcas skatu torņa.

Otrdiena – skolas diena! 11. klases skolniece Nikola Markovska iepazīstināja lietuviešus ar Madlienas vidusskolu. 12. klases skolniece Justīne Mūrniece vadīja iepazīšanās spēles. Tad sekoja mācību nodarbības mākslā un angļu valodā. Skolotājas Sanitas Kovaļkovas vadībā gan skolēni, gan skolotāji apgleznoja auduma maisiņus. Tēma: “Pirmie iespaidi Latvijā!” Lieliski darbi! Savukārt, skolotājas Mairas Asares vadībā caur interaktīvām aktivitātēm angļu valodā notika abu valstu ģeogrāfijas, kultūras, tradīciju, mūzikas, tautas deju izzināšana un iepazīšana. Ļoti interesantas un aizraujošas darba metodes! Pēc pusdienām 11. klases skolēni viesiem bija sagatavojuši daudzveidīgas sporta aktivitātes.

Trešdienas rītu sākām ar ieskatīšanos Rāmkalnu ražotnē, kur top slavenās Rāmkalnu pastilas, sukādes un sīrupi. Klausījāmies, vērojām un bija arī iespēja pašiem līdzdarboties pastilu gatavošanas meistarklasē Rāmkalnu ražotnē. Un kur nu bez degustācijas!

Tad sekoja āra nodarbības Veczemju klintīs kopā ar Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta speciālistēm Intu Somu un Lindu. Skolēni dodoties pārgājienā gar piekrasti – vēroja, mērīja, pētīja dabas likumsakarības, meklēja pierādījumus. Apskatījām arī Kutkāju dižakmeni un meklējām Laimes akmentiņus. Dienu noslēdzām ar teatrālu programmu “Vidusslaiku dzīres Cēsu pilī.” Iespaidīga sagaidīšana. Roku mazgāšana rožlapiņu ūdenī. Bagātīgi klāts mielasta galds. Par labsajūtu rūpējas viduslaiku pils kalpotāji. Dzīru laikā īpašu noskaņu rada Livonijas laika mūzika, pils kalpotājas ierāda skaistāko deju soļus. Katram iespēja iemēģināt roku jautrās un aizraujošās viduslaiku spēlēs. Bet vakara noslēgumā ar lukturīšiem rokās devāmies pastaigā pa sveču izgaismoto viduslaiku pili.

Ceturtdiena bija veltīta zinātnei. Apmeklējām Kosmosa izziņas centru Cēsīs. Mācību ekskursijas laikā skolēni meklēja atbildes par cilvēces nozīmīgākajiem atklājumiem dažādos laika periodos, iepazinās ar šī brīža aktualitātēm kosmosa industrijā, un pārbaudīja prasmes, kas nepieciešamas astronautiem, lai dzīvotu ārpus planētas Zeme. Tad sekoja pārgājiens pa Sietiņiezi – kas ir viens no Latvijas skaistākajiem iežiem un lielākais baltā smilšakmens atsegums Baltijā. Tas ir apmēram 15 m augsts un 400 m garš.

Vērtīga bija abu skolu pedagogu diskusija par skolu darba līdzībām un atšķirībām Latvijā un Lietuvā. Lietuviešu kolēģi iepazinās ar Madlienas skolas plašo pieredzi starptautiskajā sadarbībā un par projektu nozīmīgo lomu jauniešu izglītošanā un personības veidošanā. Dalība projektos jauniešiem dod pieredzi, kas parasti nav mācību stundās, un atver plašāku skatu uz neprognozējami mainīgo pasauli.

Par lielu šī projekta veiksmi var uzskatīt iespēju noskatīties pasaulē augsti novērtēto Ginta Zilbaloža animācijas filmu “Straume”. Sekojot līdzi sākotnēji neatkarīgā kaķa pārdzīvojumiem un sadarbības meklējumiem izpostītajā pasaulē, noteikti veidojās pārliecība, cik svarīgi ir domāt par mūsu kopējo nākotni. Jaunieši filmu skatījās ļoti uzmanīgi un pēc simboliskā fināla kadra zālē valdīja pārdomu klusums.

Tā bija daudzveidīga, aizrautīga un emocionāliem iespaidiem bagāta Nordplus projekta nedēļa un nākošā tikšanās ir Lietuvā 2025. gada aprīlī.

Paldies visiem, kuri ar savu darbu palīdzēja noorganizēt un novadīt Nordplus projekta vizīti skolā – skolotājām Mairai Asarei, Sanitai Kovaļkovai, Marijai Grīnbergai, Madlienas kultūras nama darbiniekiem Andim Bičevskim un Marekam Liepam, Madlienas vidusskolas tehniskajam personālam, īpaši, Valdim Kušniram, Arnitai Uškānei un Lienei Kaņepei. Liels paldies maniem atbalstītājiem – skolēniem, Ģirtam Irbītim, Agnesei Laizānei, Valteram Leitānam, Rihardam Dišereitam, Alisei Streilei, Nikam Rābem, Viktorijai Rudņikai, Alisei Jefimovai, Andrejam Krūmiņam, Armandam Juodžonitim un Lindai Juodžonitei, kuri nenogurstoši darbojās kopā ar viesiem visas nedēļas garumā; kā arī Justīnei Mūrniecei (12.klase), Nikolai Markovskai, Ievai Kārkliņai, Sindijai Zariņai, Harijam Jānim Pluģim, Elīzai un Evelīnai Tirzmalietēm, Agnesei Lazdiņai, Kristīnei Povhai, Laurai Leitānei, Sofijai Rudņikai un Salvim Zariņam (visi no 11. klase).

 PALDIES!!!

Ligita Ridūze, Nordplus projekta koordinatore Madlienas vidusskolā