2024. gada rudens ekskursijas

Rudens ir ne tikai laiks, kad sākas mācības un ierastais skolas apmeklējums, bet tā ir iespēja baudīt ārpusstundu aktivitātes un doties aizrautīgās rudens ekskursijās. Mūsu Latvijas dažādo tūrisma vietu daudzveidību piedzīvoja 2., 4., 8., 10. un 12. klase.

2. klase ar audzinātāju Vinetu Griņeviču izvēlējās aplūkot Krapi, un 14. oktobrī devās mini pārgājienā – ekskursijā. Par ceļojuma izvēli un piedzīvoto V. Griņeviča: “Kāpēc mini? Tāpēc, ka tepat netālu. Kāpēc ekskursija – pārgājiens? Tāpēc, ka braucām un arī gājām kājām. Devāmies uz Krapes muižu, kur apskatījām liofilēto augļu ražotni “Aveņu park(A)s” un nodegustējām tās piedāvāto produkciju. Vēlāk devāmies uz Krapes ūdensdzirnavām, kur to saimnieks pastāstīja par ūdens spēku un tā ražoto enerģiju. Dzirnavu saimniece piedāvāja katram izgatavot savu sojas vaska sveci, dekorēšanai izmantojot dažādus dabas materiālus. Noslēgumā cepām pankūkas. Pamielojušies devāmies pārgājienā uz Krapes skolu. Līkumotais ceļš veda gar rudens krāsās izkrāsotajiem Lobes upes krastiem. Liels bija bērnu pārsteigums, kad tie uzzināja, ka šajā skolā ir mācījusies viņu klases audzinātāja. Lai gan šobrīd mācību darbs skolā vairs nenotiek, skolotāja Judīte izvadāja mūs pa skolas telpām, pastāstīja par skolas vēsturi. Bijām arī skolas trešajā stāvā izveidotajā muzejā. Ar lielu interesi pētījām veco laiku pierakstu burtnīcas, mācību piederumus, kā arī izmēģinājām vecu laiku skolēnu solus. Bagātinājušies ar jauniem iespaidiem, devāmies mājup, lai krātu spēkus un idejas jauniem piedzīvojumiem.”

4. klase ar audzinātāju Kristu Mačuku 30. septembrī devās mācību ekskursijā uz Līgatni. Par redzēto un sajusto K. Mačuka: “Tika piedzīvots emocijām bagāts pārgājiens gides pavadībā “Mežonīgā Līgatne”, ar patiesu prieku izlēkāts Tīklu parkā un ekskursijas noslēgumā baudītas pusdienas Zeit radošā kvartāla kafejnīcā. Tieši ekstremālais pārgājiens bija visefektīvākais veids skolēnu saliedēšanai, kur klase bija kā komanda, apzinoties un secinot, kā rīkoties nestandarta situācijās, kā uz tām reaģēt, kā strādāt ar savām emocijām, komunicēt un veidot sadarbību.” 4. klasei tā bija pirmā ekskursija ar audzinātāju K. Mačuku, kurā skolēni pierādīja izturību, darboties prieku un cieņpilnu attieksmi citam pret citu.

8. klase izvēlējās iepazīt Latgali – Preiļu novadu, un viņi devās ekskursijā 18. septembrī. Audzinātāja Vija Jēkabsone par piedzīvoto un redzēto: “Pirmais pieturpunkts bija Preiļu vēstures un mākslas muzejs. Tika izstaigāts Preiļu pils parks un apskatīta arī pati pils. Kāda laipna sieviete mums izrādīja kapelu, kura atrodas parkā un kurā joprojām notiek dievkalpojumi. Skolēniem interesanti bija tas, ka zem kapelas bijušas kapenes, kurās baronu dzimtas pārstāvji apbedīti stikla zārkos. Lielu prieku sagādāja Leļļu muzejs, kura eksponāti ieguvuši godalgas arī starptautiskās izstādēs. Un kur nu vēl ieģērbšanās princešu, karaļu, musketieru tērpos! Īpaši zēni garo matu parūkās bija neatvairāmi, meitenes garajās kleitās ieguva grāciju un pašapziņu. Pārsteigums bija metālmākslas galerija, kuru iekārtojis viens cilvēks entuziasts, kurš no dažādām metāla detaļām izveidojis jaunus priekšmetus – ne tikai motociklus, kuģus, bet arī dzīvniekus, cilvēka galvu un dažādas citas neiedomājamas lietas. Pabijuši pilsētā, devāmies baudīt Latgales dabu. Uzkāpām Salmeja ezera skatu tornī un aizbraucām pat līdz lielākajam dižakmenim Latvijā – Lielajam Nīcgales akmenim. Kā teica mūsu Patrīcija: ”Iespaidīgā akmens un iespējas uzkāpt tajā bija vērts triekties to gaisa gabalu!””

10. klase 2. oktobrī devās mācību ekskursijā uz Ādažiem un Rīgu. Par iespaidiem skolniece Aiga Rudzgaile: “Ādažos apmeklējām čipšu ražotni “Ādaži”, kur bija iespēja uzzināt, kā tiek ražoti Latvijā populārākie čipši, kā arī redzēt ražošanas procesu, izmantojot virtuālās realitātes brilles. Skolēni varēja piedalīties praktiskā nodarbībā – izveidot paši savus čipsus ar izvēlētajām divām čipšu garšām. Pēc ražotnes apskates devāmies uz Rīgu, kur apmeklējām Rīgas Motormuzeju. Te skolēni iepazinās ar vēsturisko automobiļu un motociklu kolekciju, kā arī guva zināšanas par transportlīdzekļu attīstību un sasniegumiem. Šī ekskursija bija gan izglītojoša, gan izklaidējoša, tā paplašināja jauniešu zināšanas, kā arī bija jauka iespēja būt kopā ar klasesbiedriem.”

12. klase kopā ar audzinātāju Justīni Linde ceļoja vistālāk – uz Daugavpili, izvēloties 17. un 18. oktobri, lai iepazītu Latgales reģiona vēsturisko un kultūras bagātību. Par redzēto J. Linde: “Pirmajā dienā apmeklējām Kokneses pilsdrupas, kas atrodas pie Daugavas krasta. Šī 13. gadsimtā celtā pils kādreiz bija viena no nozīmīgākajām viduslaiku celtnēm Latvijā. Lai gan pils gadsimtu gaitā tika postīta, tās majestātiskās drupas joprojām raisa iztēli un stāsta par bagāto vēsturi. Nākamais pieturas punkts bija Līvānu stikla rūpnīca, kurā vērojām stikla pūtēju meistarību. Rūpnīca piedāvā lielisku ieskatu gan par stikla pūšanas tehniku, gan Līvānu stikla vēsturi. Turpinot ceļojumu, devāmies uz Aglonu. Karaļa kalns ar savām iespaidīgajām koka skulptūrām, kas attēlo Bībeles tēlus, sniedza garīgu un vizuālu pieredzi. Aglonā apmeklējām arī Otrā pasaules kara muzeju, kur ekspozīcijā aplūkojami vairāk nekā tūkstoš eksponātu, kas liecina par kara šausmām, atklājot arī cilvēku stāstus par šiem laikiem​. Netālu atrodas Aglonas bazilika, kas ir viens no Latvijas katolicisma centriem. Tās baroka stila arhitektūra un vēsturiskā nozīme piesaista apmeklētājus no visas pasaules​. Ekskursijas otrajā dienā iepazinām Daugavpili, kur apskatījām pilsētas bagāto kultūras mantojumu. Pēc tam apmeklējām Slutišķu vecticībnieku sādžu, kur iepazinām vecticībnieku dzīvesveidu un tradīcijas. Šī ekskursija ne tikai bagātināja mūsu vēsturisko izpratni, bet arī ļāva novērtēt Latgales kultūru un dabas skaistumu.”

Materiālu apkopoja skolotāja Zinta Saulīte