Iepazīsti Saeimu!

2021. gada 7. maijā Demokrātijas nedēļas ietvaros 7. klases skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties tiešsaistes skolu programmā “Iepazīsti Saeimu”. Tā bija viena no balvām konkursā Eiropas jaunais pilsonis. Programmas mērķis ir ieinteresēt jauniešus par politiskajiem procesiem Latvijā, izglītot par Saeimu un tās struktūru, likumdošanu, deputātu darbu, demokrātiju un sabiedrības līdzdalību.

Jauniešiem attālināti zoom nodarbību vadīja jauka, atraktīva gide Herta Taube, kura interesantā, viegli uztveramā un aizraujošā stāstījumā iepazīstināja ar parlamenta darbu, kopīgi noskatījāmies nelielu video “Vai Saeima ir valdība?”, atbildēja uz jauniešu uzdotajiem jautājumiem, kā arī aicināja iejusties deputātu lomā, proti, piedāvāja piedalīties balsojumā un aizstāvēt savu viedokli. Viens no jautājumiem bija – Optimālais vecums, lai kļūtu par deputātu: 18 gadi vai 21 gads? Balsojumā 52% bija par 21 gada vecumu, bet 47% – par 18 gadu vecumu. Otrs jautājums: Mācību programmā arī turpmāk saglabāt iespēju kombināt klātienes un attālinātās mācības. Atbildes: par 71%; pret – 24%, atturas – 5%.

Nikola: “Man ļoti patika saruna par Saeimu, tās darbu! Bija ļoti interesanti uzzināt, kāda ir ikdiena un pienākumi Saeimas deputātiem! Man patika, ka mums piedāvāja iespēju balsot par jautājumiem, kuros ir svarīgi ieklausīties mūsu, kā skolēnu, domās! Man vēl patika, ka mums deva iespēju atbildēt uz dažādiem jautājumiem, kas šo stundu padarīja vēl interesantāku. Kopumā mēs uzzinājām daudz ko jaunu par Saeimu, par valdību, par deputātiem un viņu darbu. Bija jauka un izglītojoša virtuālā ekskursija. Man ļoti patika šī saruna un ceru, ka kādreiz varēsim Saeimu apmeklēt klātienē!”

Letīcija Elizabete: “Man patika satikšanās Saeimā. Mums daudz pastāstīja par Saeimas ēku, parādīja un paskaidroja, kas notiek katrā kabinetā, kāda nozīme ir āmura piesitienam. Interesanti bija jautājumi, kuri vismaz man lika justies kā Saeimā. Tas bija ļoti interesanti un es ceru, ka būs iespēja tikties Saeimā arī klātienē, nevis Zoom platformā, jo varētu labāk aplūkot, uzklausīt, izstaigāt visu ēku un justies kā deputāts, kaut uz īsu brīdi. Aizmirsu piebilst, ka Saeima sastāv no 100 tautas priekšstāvjiem – deputātiem un, ka par deputātu var ievēlēt katru Latvijas pilsoni, kurš vēlēšanu dienā ir vecāks par 21 gadu. To es ļoti labi atceros!”

Kristīne: “Šo zoom stundu es ļoti gaidīju. Viss norisinājās ļoti labi – ar mums runāja ļoti pozitīva, jauka, skaista, komunikabla un smaidīga gide, kura izstāstīja, ar ko nodarbojas deputāti, kā izskatās Saeima, Saeimas sēžu zāles un kāds ir Saeimas deputātu nedēļas darba režīms. Bija ļoti interesanti un šo zoom nodarbību patiesi izbaudīju.”
Paldies Latvijas Pilsoniskās Alianses komandai par balvu!

Materiālu sagatavoja 7. klases audzinātāja: Ligita Ridūze