Septembris – Dzejas dienu mēnesis

Septembrī ik gadu Madlienas vidusskolā atzīmējam Dzejas dienas, šogad tās tika veltītas Krišjānim Baronam – folkloristam, publicistam, rakstniekam un Dainu tēvam. Nozīmīgākais viņa devums ir tautasdziesmu vākšana, kārtošana un rediģēšana. Tās ir apkopotas un izdotas „Latvju dainu” sešos sējumos. Lai tautasdziesmas varētu labāk sakārtot, tika izveidots Dainu skapis, kas ir 160 cm augsts, 66 cm plats un 42 cm dziļš. Tajā ir 70 atvilktnes, katrā – 20 sadaļas. Dainu skapī ir vairāk nekā 200 000 tautasdziesmu. To sistematizēšanas pamatā ir izmantots cilvēka mūžs, viņa darbs un sadzīves attiecības. Šobrīd Dainu skapis ir aplūkojams Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Par godu K. Barona 185. dzimšanas dienai Madlienas vidusskolas skolēni tuvāk iepazinās ar Dainu tēva dzīvesgājumu, devumu un veidoja tautasdziesmu lāsītes. Katrai klasei bija sava tēma: 1. klasei – skaitāmpanti, 2. klasei – bērnība, 3. klasei – ģimene, 4. klasei – gadalaiki, 5. klasei – dzīvnieki, 6. klasei – mīļākā tautasdziesma, 7. klasei – dabas skaistums, 8. klasei – rudens, 9. klasei – godi. Vidusskolu audzēkņi rakstīja esejas par tautasdziesmām, tās vizuāli skaisti noformēja, 12. klases skolēni veidoja trīs dažādas prezentācijas – par K. Barona dzīvi; viņa darbu pie tautasdziesmu vākšanas un kārtošanas; kā arī apzināja Dainu tēva kultūrvēsturisko nozīmi.

6. klase papildus veidoja tautasdziesmu skaitļu grāmatiņu, lai vēlāk piedalītos integrētajā literatūras un matemātikas stundā, kurā apzināja skaitļu daudzveidību tautasdziesmās, noskaidroja, vai ir izmantoti pamata un kārtas skaitļa vārdi, meklēja lietas un priekšmetus, kam tiek minēti skaitļi. Savukārt kopā ar matemātikas skolotāju veidoja skaitļu diagrammas, izvērtējot, kādi skaitļi tautasdziesmās minēti visbiežāk. Katram sanāca sava diagramma, jo skaitļu proporcijas bija dažādas. Kā skolēni atzina, šādas stundas ir ļoti interesantas un varētu būt biežāk. Ir taču tik neparasti, ka stundu vada divi skolotāji!

Lai septembris būtu patiešām dzejisks, skolēni sacerēja dzejolīšus par rudeni, krāsām un savām sajūtām. Noslēdzot Dzejas dienu mēnesi, skolas gaitenī varēja apskatīt izstādi, kurā tika izvietotas skolēnu veidotās tautasdziesmu lāsītes – visvairāk zilos toņos, taču netrūka arī pārējo krāsu. Neparastumu piešķīra lietussargi, kuri tika izrotāti ar lāsītēm. Paldies skolēniem par paveikto un skolotājām – par atbalstu un sapratni!

Zinta Saulīte