Fufa – meitene no Taizemes

Kultūras apmaiņas programmas skolēniem ir populāras visā pasaulē, un katru gadu tajās piedalās tūkstošiem jauniešu no dažādām pasaules valstīm. Tā ir lieliska iespēja jauniešiem vecumā no 13 līdz 18 gadiem pavadīt veselu gadu citā valstī, iepazīties ar tās kultūru un iegūt daudz jaunu draugu. Arī Madlienas vidusskolas 10. klasē vienu mācību gadu aizvadīja meitene no Taizemes – Chatthanavej Pattharaporn jeb Fufa. Lai uzzinātu par iespaidiem Latvijā un gūto pieredzi, aicināju viņu uz interviju.
Pastāsti par sevi!
Esmu 16 gadus veca jauniete. Nāku no četru bērnu ģimenes, man ir divas vecākas un viena jaunāka māsa. Mana ģimene dzīvo Taizemes vidienē – Nonthaburi (netālu no galvaspilsētas Bangkokas). Deviņus gadus esmu mācījusies Sarasas Witaed Bangbuathong skolā, no 7. klases – Satriwithaya skolā, kas ir meiteņu skola.
Kādas ir Taizemes skolas īpatnības?
Skolēni mācās piecas dienas nedēļā, ir skolas formas. Mācību iestādēs ir stingra kārtība un prasības, tiek ievērota disciplīna, skolēni daudz strādā patstāvīgi. Klasē parasti ir ap 40 audzēkņu.
Raksturo Taizemes kultūras tradīcijas!
Taju kultūru ir ietekmējis budisms, ar to saistīti daudzi svētki, piemēram, Songkran (laistīšanās) festivāls un Lay Kratong. Literatūrā cieņā ir dzeja, populārākā ir klong, chan, kap, karn un rai. Cilvēki Taizemē cits citam smaida, lai izrādītu laipnību, tāpēc šo valsti sauc arī par smaidu zemi.
Kāpēc izvēlējies mācīties Latvijā?
Es iepazinos ar sarakstu, uz kurām valstīm varu doties mācīties. Izvēlējos trīs – Latviju, Beļģiju un Nīderlandi, tālāk dators veica atlasi, un tā bija Latvija.
Kad ieradies Latvijā? Kādi bija pirmie iespaidi?
Latvijā nokļuvu 2017. gada 25. augustā, bet viesģimenē – 27. augustā. Jau sākumā patika šīs valsts daba, skaistums. Priecēja siltums un saule. Mani uzņēma Kļaviņu ģimene no Krapes. Sākumā bija grūti ar komunikāciju, jo angļu valodu labi pārzināja vienīgi Paula – mana vienaudze, bet viņas vecāki nerunā angliski.
Kas ir skaistākais, ko esi ieguvusi, dzīvojot Kļaviņu ģimenē?
Esam kopā daudz ceļojuši pa Latviju, iepazīstot Siguldu gan rudenī, gan pavasarī, aplūkojot Cesvaines pili, Turaidu, Rundāles pili, apskatot Aglonas baziliku un Kristus Karaļa kalnu un, protams, arī Rīgu.
Kā atšķiras taju un latviešu ēdieni?
Taju galvenais ēdiens ir rīsi. Taizemē gatavo asus ēdienus un ēd ar dakšu un karoti. Nokļūstot Latvijā, secināju, ka latvieši daudz ēd kartupeļus, man vislabāk patīk kartupeļu biezenis. Esmu iecienījusi skābus kāpostus – gan svaigi skābētus, gan sautētus. Garšo lasis. Dzeru stipru kakao, maz lietoju sāli un cukuru.
Kāds ir galvenais ieguvums Madlienas vidusskolā?
Vispirms jau tā ir pieredze un jauni draugi. Salīdzinot ar Taizemes skolu sistēmu, Latvijā ir lielāka demokrātija un brīvība, manā valstī – stingra sistēma un prasības. Latvijā māca ne tikai to, kas ir grāmatās, bet arī daudz ko papildus. Man patika, ka skolā tika organizēti dažādi pasākumi, kuros arī pati esmu piedalījusies.
Raksturo savus klasesbiedrus – 10. klases skolēnus!
Klasesbiedri ir aktīvi, draudzīgi, izpalīdzīgi, sportiski. Daudz ko veic paši, piemēram, iesaistās dažādu pasākumu organizēšanā.
Kāda paliks atmiņā Krape?
Klusa vieta ar skaistu dabu, parku, bagātu augu un dzīvnieku valsti.
Nosauc trīs lietas, kas, tavuprāt, raksturo Latviju!
Pirmkārt, tie ir kartupeļi. Tad – skaistais sarkanbaltsarkanais karogs un Baltijas jūra.
Vai tu ieteiktu arī citiem apciemot Latviju?
Vēlētos, lai uz Latviju brauc vairāk cilvēku un iepazīst šo valsti, lai dodas ceļojumā, jo šeit ir skaista un krāšņa daba.
Vai gribētu vēl kādreiz atbraukt uz Latviju?
Jā, labprāt – kā ceļojumā.
Vai nenožēlo, ka gandrīz gadu nodzīvoji Latvijā?
Nē, man te patika. Bija interesanti iepazīt latviešu kultūru un secināt, ka ir daudz kas atšķirīgs, bet ar to jau katra valsts ir interesanta.

Fufu uzklausīja skolotāja Zinta Saulīte