Karjeras attīstības atbalsta pasākumi 2017./2018. m.g.

Lai sniegtu atbalstu jauniešiem nākotnes karjeras izvēlē, Madlienas vidusskola īsteno Eiropas Sociālā fonda (ESF) atbalstīto projektu Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.

2017./2018.m.g. projekta ietvaros Madlienas vidusskolas skolēniem bija iespēja apmeklēt uzņēmumus, laboratorijas, mācību iestādes, lai noskaidrotu un iepazītu dažādas profesijas un izglītības iespējas.

Šajā mācību gadā tika nodrošināti seši pasākumi, kuros skolēni iepazinās ar darba pasauli, dodoties apskatīt un iepazīt vietējos uzņēmumus Lielvārdē – „Zelmas maiznīcu”, ko apmeklēja 2. un 4. klase. Skolēni noskaidroja, ka maiznieks cep dažādu veidu maizi un var strādāt lielos maizes cepšanas uzņēmumos, kā arī nelielās individuālās maizes ceptuvēs. Saimniece Ligita Lasmane izstāstīja, kādās skolās var apgūt maiznieka arodu un kādas ir radnieciskās profesijas.

8. klase apmeklēja „Valmiermuižas alus darītavu”, kur skolēni iepazinās ar meistara arodu un uzzināja, kādas prasmes nepieciešamas, lai no rūpīgi izvēlētām sastāvdaļām taptu gardie veldzējumi, kas, ietērpti skaistā dizainā, ceļami svētku galdā. Par meistara amatu pastāstīja viens no uzņēmuma darbiniekiem.

Pasākuma ietvaros „Ražots Latvijā” skolā viesojās uzņēmuma „Sēklu Muss” vadītāja Agnese Nazareca, kura iepazīstināja sākumskolas skolēnus ar veselīgu saldumu ražošanu, noformēšanu un iesaiņošanu.

Pamatskolas skolnieki iepazinās ar ātrās ēdināšanas uzņēmuma „Piezvani man” īpašnieku un uzņēmēju Raimondu Trūpu, kas vadīja nodarbības par uzņēmējdarbību. R. Trūps pastāstīja par savu līdzšinējo pieredzi uzņēmējdarbībā. Skolēni guva priekšstatu par uzņēmējdarbības pamatiem, uzņēmējdarbību kā īpašu domāšanu un dzīvesveidu, netradicionālu risinājumu un jaunu tirgu meklēšanu. Skolēni iepazinās un nogaršoja uzņēmuma „Piezvani man” piedāvāto produkciju, kā arī uzzināja par sortimenta izmaiņām kopš uzņēmuma darbības sākuma un iemesliem sortimenta maiņai.

Mācību gada noslēgumā Madlienas vidusskolas skolēni devās apskatīt mūsdienīgu un inovatīvu zemnieku saimniecību Jelgavas novada Vilces pagastā „Terēni”. Mājas pagalmā skolēnus laipni sagaidīja saimniece Lolita Duge, kura jauniešiem bija sagatavojusi interesantu apskates programmu ar iesaistīšanos radošajās darbnīcās. Līdzās tradicionālajai graudkopībai kā saimniecības pamatnozarei saimniecei ir iespēja nodarboties ar piparmētru audzēšanu un to pārstrādi tējā, konditorijas izstrādājumos, sīrupā un vēl citos produktos. Izrādot „Piparmētru namiņu”, saimniece stāstīja jauniešiem par biznesa idejām, par drosmi iesaistīties projektu gatavošanas un to realizācijas darbā, veiksmēm un prieku par paveikto. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar daudzām piparmētru šķirnēm, apskatīties, kā tās aug un izskatās dabā, un ciemošanās noslēgumā baudīt gardo piparmētru tēju.

Pasākuma ietvaros „Es pats veidoju savu karjeru” 7., 8. un 9. klašu skolēni tikās ar karjeras konsultanti Daci Siliņu, kura runāja ar jauniešiem par karjeras izvēli, par personīgo prasmju un īpašību atbilstību dažādām profesijām. Skolēni ļoti atsaucīgi līdzdarbojās aktivitātēs un ieguva lielāku priekšstatu par karjeras izvēles iespējām.

Karjeras konsultante Jolanta Priede vadīja nodarbības abām 4. klasēm. Izmantojot multiplikācijas filmas un to tēlus, var veidot bērnu izpratni par to, kā pieņemt lēmumu, balstoties uz spējām un prasmēm. Katrs skolēns tika iesaistīts interaktīvā nodarbībā. Tika veidota izpratne par to, ka lēmumi katram jāpieņem pašam, protams, ieklausoties apkārtējo padomos.

9.–12. klašu skolēniem tika novadīta lekcija „Kā izvēlēties savu sirds profesiju”. Padomi, kā soli pa solim nonākt līdz nākotnes profesijai. Praktiski uzdevumi, kas veicina pašizpēti un mērķtiecīgu lēmumu pieņemšanu. Saruna – diskusija par izglītības iespējām Latvijā, kā arī izglītību ārzemēs.

10.–11. klašu skolēniem tika pastāstīts, kādas ir pieprasītākās spējas un prasmes šodienas un nākotnes darba tirgū, kādas profesijas eksistēja pirms 10 gadiem un kādas būs nepieciešamas pēc 5 gadiem.

Neizpalika arī gadskārtējās izglītības izstādes „Skola 2018” apmeklēšana. 2018. gada 23. februārī Madlienas vidusskolas 9., 11. un 12. klašu skolēniem tika dota iespēja apmeklēt divas izstādes – „Skola 2018” un „Latvijas Grāmatu izstāde 2018”, kas norisinājās no 23. līdz 25. februārim Ķīpsalas izstāžu hallēs. Skolēniem tika piedāvāta plaša un kvalitatīva informācija par turpmākajām izglītības iespējām, beidzot pamatskolu vai vidusskolu. Izstādē piedalījās vairāk nekā 140 dažādu izglītības iestāžu pārstāvji no 15 valstīm. Blakus hallē izstādes apmeklētāji varēja apskatīt plašo grāmatu klāstu no vairākām izdevniecībām, iegādāties sev vēlamās grāmatas par zemām cenām un noklausīties vairākas autoru uzstāšanās. Izstāžu apmeklētājiem tika dota iespēja rezervēt autobusu un apmeklēt Latvijas Universitātes Dabas māju, kas ir pirmā no Akadēmiskā kompleksa ēkām. Tajā ir izvietotas Ķīmijas, Bioloģijas un Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes. Pateicoties šim braucienam, daudzu skolēnu nākotnes plāni izkristalizējās.