Madlienas vidusskolas jaunieši Eiropas Parlamentā Strasbūrā

Aktīvi darbojoties Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas (EPVS) programmā, arī sešiem Madlienas vidusskolas skolēniem tika dota iespēja doties apmaksātā braucienā uz Eiropas Parlamentu Strasbūrā (Francijā), lai piedalītos EUROSCOLA dienā un stiprinātu jauniešu interesi un izpratni par ES procesiem, lēmumu pieņemšanu un to nozīmi katra cilvēka dzīvē. Vienlaikus tā bija lieliska iespēja uzzināt vairāk par EP uzbūvi, klātienē redzēt un izprast parlamentāro darbu, iepazīt jauniešus no citām ES dalībvalstīm, kā arī parādīt plašākai auditorijai savu radošumu un stratēģisko domāšanu.

EUROSCOLA diskusijas Strasbūrā notika nelielās starptautiskās grupās, tādējādi ļaujot skolēniem saprast, ka svešvaloda nav šķērslis veiksmīgai komunikācijai, bet gan veids, kā vairāk uzzināt par citiem un izprast viņu problēmas.

Dalībnieki varēja uzdot savus jautājumus tieši Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja vietniekam Raineram Vīlandam (Rainer Wieland). Bija iespēja piedalīties „Eurogame” spēlē, veidojot komandas no četriem dalībniekiem. Pēcpusdienā jaunieši komisiju sēžu telpās grupās diskutēja par sešiem galvenajiem ES jautājumiem: jauniešu nodarbinātību, migrāciju un integrāciju, drošību un cilvēktiesībām, vidi un atjaunojamiem energoresursiem, kā arī par Eiropas nākotni un EP vēlēšanām 2019. gadā. Par dalību EUROSCOLA pasākumā visi dalībnieki saņēma sertifikātu.

Ko par šo braucienu domā paši dalībnieki? Par iespaidiem raksta 11. klases skolnieces Ance Ikauniece un Tince Mūrniece: „12. marta naktī mēs, seši Eiropas Parlamenta vēstnieki no Madlienas vidusskolas, devāmies ceļā uz Eiropas Parlamenta „Louise Weiss” ēku Strasbūrā. Braucām ar autobusu, lai pa ceļam apskatītu interesantas vietas. Mērojām vairāk nekā 20 stundas garu ceļu līdz Brno pilsētai Čehijā. Netālu no tās devāmies apskatīt Punkvas alas un Macohas aizu, kur bija arī iespēja izbraukt ar laivu un apskatīt dažnedažādos stalaktītus un stalagmītus jeb lāstekām līdzīgos kaļķakmens veidojumus. Mums visvairāk patika brauciens ar laiviņām cauri šaurajām alu ejām. Elpu aizraujošs skats pavērās, nokļūstot pie Macohas aizas, kur uzkavējāmies salīdzinoši ilgāk, lai apskatītu aizu no augšas līdz lejai. Pēc tam devāmies ceļā uz apburoši skaisto Čehijas galvaspilsētu Prāgu. Apskatījām Prāgas Kremli, gotisko Svētā Vita katedrāli, Kārļa tiltu un pasaulslaveno astronomisko pulksteni. Uz Kārļa tilta katrs no mums atstāja kādu sev tuvu vēlēšanos, to ievēloties pie speciāla altāra ar 5 zvaigznēm. Vakarpusē bija brīvais laiks, kurā varējām vairāk apskatīt Prāgas ieliņas, nu jau tumsā, kad sadegtas visas lampas un visur redzamas dažādas gaismas. Pilsētā valdošā atmosfēra vēl tagad palikusi sajūtu atmiņā – visapkārt greznas ēkas, daudz ļaužu, kuri steigā rada nelielu drūzmu, ielas ietērptas vafeļu un karstvīna aromātā, un, protams, tās grezno brangi suvenīru, dārglietu veikali, atvērta tipa kafejnīcas, restorāni un saloni. Vakarā devāmies uz Pilzeni, kur bija mūsu naktsmītne.

Trešā brauciena diena pārsvarā tika pavadīta ceļā. Bija jāmēro vairāk nekā 500 km, lai nokļūtu galamērķī – Strasbūrā. Tomēr arī šī diena kļuva neaizmirstama, jo apskatījām pasakaino pilsētiņu Rotenburgu pie Tauberas upes, pa kuru staigājot bija sajūta kā citā gadsimtā. Pilsētu ietērpj vecs mūris, kuram ķieģeļi vesti pat no Japānas. Ejot tam pāri, iespējams apstaigāt apkārt visai pilsētai, to vērojot no augšas.

Vakarā ieradāmies Francijā, Strasbūrā. Lai gan bija paredzēta vakara pastaiga pa pilsētu, tomēr laika apstākļi nebija mums labvēlīgi, tāpēc izlēmām uzreiz iekārtoties viesnīcā, lai mierīgi pavadītu vakaru pirms brauciena galvenās, svarīgākās dienas un sakrātu mazliet spēka.

Visbeidzot bija pienākusi brauciena nozīmīgākā diena, kuru pavadījām Eiropas Parlamentā. Lai gan bija liels satraukums par to, kas un kā būs, tomēr diena pagāja ātrāk un veiksmīgāk, nekā bija domāts. Ierodoties vispirms tikām sadalīti pa grupām, kurās vēlāk arī vajadzēja darboties. Ļoti interesantas sajūtas bija, sēžot galvenajā Eiropas Parlamenta plenārsēžu zāle, kura līdz šim bija redzēta tikai televīzijas ekrānos, un balsojot „par” vai „pret” uz uzdotajiem jautājumiem. Negaidīts pārsteigums bija paziņojums, ka ir jāsadalās grupās pa četri, lai varētu piedalīties nelielā konkursā „Eurogame” spēlē. Jāsadalās tā, lai četrotnē katrs būtu no citas valsts. Šis bija sava veida izaicinājums, jo bija jāatrod trīs jaunieši no citām valstīm, ar kuriem varētu kopā darboties. Tā bija lieliska iespēja komunicēt ar svešiem cilvēkiem, kuri runā katrs savā valodā. Mums bija dots uzdevums – atbildēt uz vairākiem jautājumiem katrā no ES valsts valodām. Pēc šīs aktivitātes mēs tikām sadalīti darba grupās un devāmies uz sēžu zālēm, kurās sīkāk diskutējām un plānojām risinājumus par tēmām, kurām gatavojāmies jau mājās. Starp tām bija tādas kā Eiropas nākotne, jauniešu bezdarbs, vides problēmas, migrācijas problēmas u.c. Dienas noslēgumā atgriezāmies plenārsēžu zālē, lai prezentētu savas tēmas izdomātos risinājumus un skaidrotu pamatotus ieteikumus. Finālā – apbalvošana un Eiropas Savienības himna, kuras laikā katrs valsts pārstāvis nesa savu karogu. Diena bija pieredzes bagāta, pilna uztraukumu un negaidītu pavērsienu. Šī bija ļoti nozīmīga pieredze, jo tā lika izkāpt no komforta zonas un jebkādiem ideju rāmjiem, redzēt un būt starp ļoti atšķirīgiem, tomēr idejās un mērķos vienotiem cilvēkiem, pārbaudīt savas valodu prasmes un komunikācijas spējas.

Vakarā ap 19.00 sēdāmies autobusā un uzsākām mājupceļu caur Vāciju. Netālu no Nirnbergas atradās mūsu viesnīciņa. Ceļojuma piekto dienu pavadījām Drēzdenē. Apskatījām Rezidences pili, Galma baznīcu, Zvingeru, Zempera operu un Brīla terasi Drēzdenes vecpilsētā, kā arī apmeklējām dārgumu krātuvi „Jaunās Zaļās velves” Rezidences pilī. Vecpilsētas šarms, lielās un greznās baznīcas, iespaidīgie muzeja objekti tika iemūžināti daudzās fotogrāfijās, kuras nākotnē ļaus labāk atcerēties redzēto. Drēzdenes tuvumā bija arī iespēja apmeklēt vienu no lielajiem tirdzniecības centriem.

Tad jau arvien tuvāk mājām – Lodza Polijā, kur pavadījām pēdējo brauciena nakti. Nākamajā rītā cēlāmies agri, lai pirms brokastīm varētu pastaigāties un nedaudz apskatīt skaisto Lodzu un tās galvenās ielas. Lai gan laiks bija ierobežots un redzējām tikai nelielu daļu no pilsētas, tomēr agrais rīts bija tā vērts. Tiesa gan, ne visiem pietika spēka no rīta saņemties un doties lūkot, kā mostas pilsēta. Tad garais pārbrauciens cauri Polijai un Lietuvai, lai 18. marta rītā atgrieztos mājās.

Kopā brauciena laikā mērojām 4215 km garu ceļu un redzējām daudz fantastisku vietu. Ieguvām jaunus draugus un emocijas, kuras nekad neaizmirsīsim. Pieredze sekos līdz ar mums un palīdzēs dzīvē kāpt pa karjeras kāpnēm tikai uz augšu.

Gribam teikt lielu paldies mūsu EP Vēstnieku skolas vadītājai un grupas organizatorei, skolotājai Ligitai Ridūzei, kura mūs iedrošināja, ieinteresēja un palīdzēja visa mācību gada garumā darboties Vēstnieku skolas programmas ietvaros, kā arī pavadīja šajā brīnišķīgajā braucienā. Paldies arī sirsnīgajai gidei Annai, kura spēja ne tikai izglītot par vietām, ko redzējām brauciena laikā, bet arī ieinteresēja uzzināt un pētīt vairāk. Šis noteikti bija viens no neaizmirstamākajiem ceļojumiem un labāk pavadītajiem skolēnu brīvlaikiem!

Kopā ar mums uz Strasbūru devās arī Liepājas 7. vidusskolas, Līvānu vidusskolas un Rīgas 49. vidusskolas jaunieši, kuri bija atvērti, draudzīgi, jautri un interesanti un padarīja braucienu vēl emocijām bagātāku un krāšņāku.”

Materiālu apkopoja Ligita Ridūze