Madlienas vidusskolas skolēnu vizīte Igaunijā

Madlienas vidusskolā ir uzsākta Nordplus Junior 2021 projekta “Kopīgas vērtības mūsu kultūras mantojumā un dabas daudzveidībā” (“Sharing values in our culture heritage and nature diversity”) īstenošana. No 4.10.2021. līdz 8.10.2021. 8. klases skolēnu grupa viesojās pie projekta partneriem Igaunijas pilsētā Narvā.

Projekta mērķi paredz patnervalsts dabas un kultūrvēstures iepazīšanu un jaunu prasmju, zināšanu un pieredzes gūšanu kopējās aktivitātēs.

Turpceļā uz Narvu apmeklējām AHHA centru Tartu pilsētā, kā arī iepazinām Peipusa ezeru, apmeklējām Sarkanās klintis Kallastē.

Nākamajā dienā Madlienas vidusskolas 8. klases projekta grupa kopā ar Narvas skolēniem apmeklēja Igaunijas Policijas muzeju un pilsdrupas Rakverē, pabija pie Vallastes ūdenskrituma, šoreiz gan tas bija bez ūdens, nokāpa pie ģeoloģiski savdabīgā stāvkrasta Valastes kanjonā, pastaigājās pa agrāk skaisto, bet tagad daļēji pamesto pilsētu Silamē un apskatīja degslānekļa izlietotās rūdas kalnus terikonus Kotla Jarvē.

Projekta partneri Narvas Soldino ģimnāzijā ir krievu tautības jaunieši, tāpēc komunikācija mums notika divās svešvalodās – angļu un krievu. Sākotnējo nedrošību „salauza” atraktīvās iepazīšanās aktivitātes (ice breaking games) un kopīgā igauņu tautas deju apguve.

Abu skolu projekta grupas apmeklēja Narvas cietoksni, kur iepazina Narvas vēsturi, strādāja radošajās darbnīcās, izveidojot magnētiņus ar Narvas ģērboni, kā arī piedalījās orientēšanās spēlē pa Narvas pilsētu.

Narvas Soldino ģimnāzijā notika mācību stundas ģeogrāfijā un angļu valodā, robotikā, mākslā un rokdarbos. Savukārt, skolotāji un ģimnāzijas vadība diskutēja par abu valstu izglītības sistēmām un problēmām. Tas bija labs un daudzveidīgs ieskats kaimiņvalsts skolas dzīvē. Projekta vizītes noslēguma aktivitātes bija Narvas kūrortpilsētiņā Jōesuu Noorus SPA centrā.

Mājupceļā tika apmeklēts Igaunijas Nacionālais muzejs Tartu, un ar skaistām ainavām priecēja skats no Rouges skatu torņa, kā arī no Munameģa.

Projekta nedēļa pavadīta interesantās un daudzveidīgās aktivitātēs, gūtas jaunas zināšanas, iepazīta tā Igaunijas daļa, kur parasti ekskursijās nebraucam.

Diemžēl, ārkārtas situācijas dēļ, Igaunijas partneri Madlienu varēs apmeklēt tikai uz pavasara pusi.

Ko par projekta vizīti domā paši jaunieši?

“Es esmu iemācījies būt patstāvīgāks, pagatavot sev ēdienu, iepazinies ar igauņu jauniešiem, kā arī redzējis daudz skaistas un interesantas vietas Igaunijā.”

“… Igaunijā mēs pavadījām 5 dienas. Man ļoti patika dejot igauņu rotaļdejas, kā arī orientēties pa Narvu. Igauņu bērni savā starpā sarunājās krieviski. Bija grūti pārslēgties. Te es runāju latviski, te vairs ne, te es runāju angliski, te jau vajag krievu valodu. Projekta laikā, praktiski pielietojot, varēju pārbaudīt savas valodu zināšanas un prasmes.”

“… Patika mācību stundas, vārdu atmiņas spēle un dejošana. Labi izdevās komunikācija ar igauņu jauniešiem angļu valodā. Patika atpūta Noorus SPA centrā. Esmu attīstījis savas komunikācijas prasmes un cēlis savu pašapziņu. Ieguvis jaunas zināšanas par Igaunijas dabu, Narvas vēsturi. Man ļoti patika šis brauciens!”

“… labprāt sarunājos ar igauņiem gan angļu, gan krievu valodā. Iespējams, esmu ieguvusi jaunus draugus. Esmu labāk iepazinusi arī savus klasesbiedrus. Esmu guvusi ļoti daudz pozitīvu emociju! Paldies, skolotāj, par to!”

“… Esmu uzlabojusi savas svešvalodas prasmes. Patika darboties komandā, iegūti jauni draugi. Esmu iemācījusies rūpēties pati par sevi, taupīt naudu.”

“… Ļoti patika zīmēšanas nodarbība, bingo, ice breaking games un, protams, kopīgās dejas ar igauņiem. Mācījos patstāvību, tēriņu izvērtēšanu, komunikāciju. Guvu pārliecību, ka brīvi varu sarunāties angļu valodā, taču krievu valodā vien sasveicināties un pateikt paldies.”

Paldies vecākiem par sadarbību un uzticību! Paldies mūsu gidei Marijai un šoferītim Guntaram!

Ligita Ridūze, Nordplus Junior 2021 projekta koordinatore un 8.klases audzinātāja