Erasmus+ skolēnu mobilitāte Madridē, Spānijā

Aprīļa pēdējā nedēļā (24.04.2023.–1.05.2023.) seši Madlienas vidusskolas skolēni – Nellija Reveliņa, Alise Žurēviča, Ainārs Kārkliņš (8. klase); Ieva Rābe, Rinalds Gradovskis (11. klase) un Agija Masiule (12. klase) kopā ar diviem pedagogiem devās Erasmus+ skolēnu mobilitātes vizītē uz Mirasierras vidusskolu Madridē. Par redzēto un piedzīvo stāsta skolēni.

Rinalds Gradovskis: “Man ļoti patika, cik pretimnākoši un pozitīvi bija spāņu jaunieši. Pirmais iespaids par skolu bija interesants, jo tā ļoti atšķīrās no Madlienas vidusskolas vai kādas citas skolas Latvijā. Tā bija liela, ar vairākām ēkām un plašiem pagalmiem un atvērtām teritorijām. Bija interesanti uzzināt skolas dienas plānu un mācību procesa norises gaitu. Likās neparasti, ka skolā nav pusdienu, skolēni paēd tikai tad, kad tiek mājās. Patika aktivitāte, kurā iepazinām cits citu jautājumu aplī.  Es nekad tāda veida aktivitātē nebiju piedalījies, tāpēc tā likās ļoti interesanta. Jautājumi, uz kuriem atbildējām, bija visaptveroši un personīgi, bet patīkami. Dienas otrajā pusē apmeklējām Retiro parku Madridē, kas ir plašs un iespaidīgs. Tajā bija daudzu koku sugu, kā arī vēsturiski nozīmīgi pieminekļi, mākslas muzejs, rožu dārzs un daudzas atpūtas zonas. Plašs un interesants parks.

Kopā ar Mirasierras skolas skolēniem devāmies uz arheoloģisko parku Segobrigu, kas ir sena pilsēta no Romas Impērijas laikiem. Tieši to es ļoti vēlējos apskatīt un nebiju vīlies. Visas senās celtnes dzīvē izskatījās burvīgi, it īpaši tad, kad aizdomājos par to, ka šeit pirms vairāk kā 2000 gadiem dzīvoja cilvēki. Senā pilsēta atradās kalnā, tāpēc varēja arī izbaudīt ainavas. Tieši šajā dienā vecajā teātrī notika 2 izrādes – traģēdija un komēdija. Traģēdiju netikām skatīties, bet devāmies izbaudīt komēdiju. Aktieri bija ļoti talantīgi un aizrautīgi spēlēja savas lomas. Skatītāji ļoti bieži smējās, tātad, visticamāk, joki bija smieklīgi un piemēroti auditorijai. Žēl, ka nesaprotu spāņu valodu, tāpēc mana pieredze nebija pilnīga. Burvīga diena, daudz uzzināju par Spānijas vēsturi, izbaudīju burvīgos skatus.

Ceturtdienas rītu sākām ar spāņu brokastīm, jo ēdām “churros”. Man šī bija pirmā reize, kad es tos ēdu. Tie bija ļoti garšīgi, kā arī sātīgi. Pēc brokastīm runājām ar spāņu skolēniem un skolotājiem, iepazinām viņu intereses un citu informāciju. Nākamā aktivitāte bija angļu valodas stunda, kurā es ar Ievu prezentēju un stāstīju par Latviju, Madlienu un Madlienas vidusskolu. Man ļoti patika tas, cik aktīvi bija visi skolēni. Pēc prezentācijas un video ļoti daudz skolēnu uzdeva jautājumus, uz kuriem mēs labprāt atbildējām. Pirms prezentēšanas likās, ka skolēni nepievērsīs uzmanību, bet tā nebija, visi klausījās un vēlāk arī uzdeva jautājumus. Nākamā bija ķīmijas stunda, kurā mums daži skolēni parādīja 4 eksperimentus. Viens bija saistīts ar to, ka liesmām var būt dažādas krāsas. Otrais bija saistīts ar blīvumu. Trešajā mērījām dažādu vielu pH līmeņus ar dabīgajiem indikatoriem, noteicām, vai vielas ir skābas vai bāziskas. Ceturtajā eksperimentā rādīja, kā piepūst balonu ar etiķa un sodas palīdzību, taču tika pielikts par daudz soda, reakcija bija pārāk spēcīga, un es tiku nošļakstīts ar sodu un etiķi, kas man šķita smieklīgi. Vēlāk skolēni parādīja, kā viņi audzē dažādus kristālus un gatavo ziepes. Pati teorija aiz šiem eksperimentiem ir vienkārša, taču šādus eksperimentus nebiju veicis, tāpēc man tas bija kas jauns. Garajā starpbrīdī devāmies uz skolas pagalmu, kurā skolēni mums rādīja spāņu dejas, un mēs rādījām latviešu tautas dejas. Šis bija ļoti jautri, es pat neievēroju to, cik daudz skolēnu skatījās, kā dejojām un cik daudz skolēnu pievienojās dejot. Arī spāņu skolēni bija sagatavojuši  prezentāciju par El Escorial klosteri, uz kurieni mēs devāmies nākamajā dienā. Šeit atkal varēju padziļināt savas zināšanas par Spānijas vēsturi un kultūru. Noskatījāmies arī video ar fotogrāfijām no mūsu ceļojuma. Man šī diena likās ļoti interesanta, un neviena brīdī nebija garlaicīgi. Ļoti novērtēju visu to, ko skolēni bija sagatavojuši un mums parādīja.

Interesants bija brauciens ar vilcienu uz El Escorial klosteri un pili. Šeit varēja apskatīt tā laika arhitektūru, brīnišķīgās gleznas, kuras redzēt dzīvē uz sienām vai griestiem likās pilnīgi nereāli. Viegli varēja iepazīt vēsturi un mākslu. Šo dienu noteikti novērtēju visvairāk, jo tāda iespēja iepazīt un uzzināt tik būtisku vēstures posmu īstajā dzīvē ir īpaša. Sākot ar bibliotēku un beidzot ar karaļu zārkiem, katra telpa bija burvīga un deva jaunas zināšanas.”

Ieva Rābe: “Ieejot Mirasierras skolas iekšpagalmā sapratu, ka skolēnu skolā ir daudz. Mirasierras skolā ir zaļā klase, kurā ir arī dārzs. Mēs katrs iestādījām zemesriekstu, izveidojām uzrakstus arī latviešu valodā – tomātiem un saulespuķēm. Piedalījāmies tādā kā saliedēšanās aplī, ko lieto, kad skolēnu starpā ir nesaskaņas, kurā cits citu labāk iepazinām, uzklausījām vienādos un atšķirīgos viedokļus. Interesanti bija uzzināt spāņu jauniešu un skolotāju uzskatus par dažādajiem jautājumiem, cik atšķirīgi tie bija no mūsējiem. Vizītes trešā diena tika pavadīta kopā ar daudziem Mirasierras skolēniem un skolotājiem. Rītu iesākām ar spāņu tradicionālajām brokastīm “churros”, ko ēdām kopā ar karsto šokolādi, runājām un iepazinām vairāk spāņu jauniešus, viņu kultūru.  Pie brokastīm apspriedām abu valstu tradicionālās dejas, tērpus. Pirmā stunda bija angļu valoda, kur mēs parādījām sagatavoto prezentāciju un video par savu skolu, Madlienu un Latviju. Visuzmanīgākajiem jauniešiem pēc Kahoot! spēles dāvinājām saldumus no Latvijas. Tie visiem ļoti garšoja. Mēs mācījāmies spāņu tradicionālās dejas, kuras es diezgan ātri sapratu, jo nebija pārāk sarežģītas. Citi spāņu jaunieši vēlējās arī iemācīties kādu latviešu deju, mēs parādījām “Tūdaliņ, tāgadiņ”, kuru visi ātri uztvēra, un “Cūkas driķos”, ar kuru bija mazliet grūtāk, bet pie dziesmas beigām visi jau leca.”

Alise Žurēviča: “Esmu ļoti pateicīga par šo iespēju aizlidot uz Spāniju, jo es iepazinos ar jaukiem cilvēkiem, ieguvu jaunas zināšanas par Spānijas vēsturi, kultūru un spāņu valodu. Tur bija arī fantastiski grafiti zīmējumi. Madride ir ļoti skaista, un laikapstākļi bija nepārspējami. Man patika, un es noteikti nākotnē vēlreiz došos uz Spāniju.”

Skolēnu viedokļus apkopoja Ligita Ridūze – Erasmus+ projekta koordinatore