Ēnu diena

4. aprīlī visā Latvijā norisinājās izglītības organizācijas “Junior Achievement Latvia” (JA Latvia) organizētais karjeras izglītības pasākums skolēniem – Ēnu diena. Šogad ar dažādām profesijām skolēnus iepazīstināja 2180 ēnu devēji, kopumā piedāvājot 12 753 vakances. Jauniešu vidū jau vairākus gadus populārākā nozare ir medicīna, šogad salīdzinoši daudz skolēnu vēlējās ēnot zobārstus.

Madlienas vidusskolas skolēni arī izmantoja šo iespēja un devās ēnot dažādu profesiju pārstāvjus –  Nacionālo Bruņoto spēku vecāko instruktoru pasniedzēju, komunikācijas speciālistu/ domes priekšsēdētāju E. Helmani, sistēmas integrācijas biznesa vadītāju, stjuartu, policistu un viesmīlības pakalpojuma speciālistu.

Atgriezušies skolā, ēnotāji sajūsmināti stāstīja par redzēto, piedzīvoto, dalījās iespaidos, rādīja fotouzņēmumus no darbavietām. Ēnu devēji mūsu skolēnus raksturo šādi: “Ieinteresēti, izturas ar cieņu un pietāti pret profesiju, uzdod daudz jautājumu, ar lielu interesi un zinātkāri iesaistās darba procesā.”

Annija Tauriņa (9.kl.): “Es šogad pirmo reizi apmeklēju Ēnu dienu. Par šo iespēju uzzināju skolā un apskatīju piedāvājumu. Es ēnoju Ogres Valsts tehnikumā viesmīlības pakalpojuma speciālistu, jo vēlējos pārliecināties, vai gribu šajā skolā mācīties. Apmeklējums man deva pārliecību, ka mācīšos tehnikumā. Pasākumā redzēju skolas ikdienu un uzzināju daudz iespēju, kā attīstīties. Noteikti šis bija viens no maniem labākajiem piedzīvojumiem un iespējām atrast to, kas man patīk.”

Aiga Rudzgaile (9.kl.): “Ēnu dienā man bija iespēja ēnot Rīgas pašvaldības policijas profesiju. Iepazinos ar policista ikdienas darbu, apskatīju un izmēģināju ekipējumu, un viesojos Rīgas video novērošanas ēkā. Pēc šīs dienas sapratu, ka savu nākotni vēlos saistīt ar šo profesiju. Paldies par iespēju iedziļināties policijas ikdienā.”

Pedagogs karjeras konsultants Ilze Smilškalne