Skolēnu mobilitāte Liedo vidusskolā Somijā

Šī mācību gada pēdējā skolēnu Erasmus mobilitāte notika no 28.04.2024. – 3.05.2024. Somijā Liedo vidusskolā, kas atrodas netālu no Turku pilsētas. Ikvienas mobilitātes galvenais mērķis ir iepazīt uzņemošās valsts izglītības sistēmu un kopā ar vienaudžiem darboties mācību procesā. Līdzās tiešajiem mācību mērķiem mobilitātē ir ieplānota iepazīšanās ar valsts dabu, vēsturi un kultūrvidi, apmeklējot vēstures un dabas objektus un muzejus.

Liedo vidusskolā mācās ap 200 skolēnu un strādā 17 skolotāji. Skolai ir arī Erasmus akreditācija, un viena no vidējās izglītības programmām ir starptautiskās sadarbības ievirzes programma. Madlienas skolēni sadarbojās tieši ar šīs programmas jauniešiem un kopā ar viņiem strādāja vairāku priekšmetu mācību stundās – vēsturē, matemātikā, fizikā, bioloģijā, mākslā, sportā un valodās (angļu, zviedru, somu, franču). Tās bija patiešām intensīvas mācību dienas. Somijas skolās visas mācības notiek e-vidē. Jaunieši sākumā tika iepazīstināti ar starptautiskās programmas priekšrocībām un izaicinājumiem, jo visos obligātajos un izvēles priekšmetos ir jākārto daudzi pārbaudes darbi. Madlienas jauniešu iekļaušanās somu mācību stundās sākumā bija samērā sarežģīta, bet kopumā viss notika ļoti veiksmīgi, ko varēja spriest no pašu jauniešu dotā vērtējuma projekta noslēgumā. Sporta stundā tika apgūti beisbola pamati.

Kopā ar somu jauniešiem notika interesants pārgājiens nacionālajā parkā, kur iepazina mežu, purvu un ezeru biotopus. Tā kā mūsu mobilitātes nedēļā bija 1. maijs, tad šo dienu varēja izmantot Somija DR reģiona apskatei. Vai zini, kas ir Vappu? Tie ir ziemas beigu svētki Somijā, kas tiek atzīmēti līdz ar darba svētkiem 1. maijā. Somijā šiem svētkiem ir īpaša nozīme, tie ir vieni no gada lielākajiem svētkiem, kā Ziemassvētki un vasaras saulgrieži. Šajā dienā cilvēki iziet ielās. Somijā tajos ir arī savas īpašās tradīcijas – studenti tradicionālajās baltajās naģenēs nomazgā Havis Amanda – skulptūru Helsinkos, tai arī uzvelkot baltu naģeni, un tad dodas pilsētā, lai paballētos. Arī citur, īpaši studentu pilsētās Turku un Tamperē, notiek lielas svinības.

Svētku noskaņu varēja baudīt gan Turku pilsētā, kur tika apmeklēta arī Turku katedrāle un cietoksnis, gan Raumā, veicot ļoti interesantu pastaigu pa Raumas koka arhitektūras kvartāliem. Iespaidīgs bija brauciens pa šēru ainavisko teritoriju pie Pori pilsētas. Svētku dienas noslēgumā neaizmirstami skati no Tamperes skatu torņa (168 m), kas ir augstākais Somijā. Jau iebraukšanas dienā Somijā Madlienas jaunieši iepazina Helsinku ievērojamās apskates vietas – Senāta laukumu un Helsinku Domu, Sibeliusa pieminekli un klinšu baznīcu.

Mareks Laizāns: “Agrā svētdienas rītā sākās mūsu brauciens uz Somiju. Tas bija mans pirmais brauciens ārpus Latvijas. Mūsu ceļš veda cauri Igaunijai. Bija interesanti vērot, kā dzīvo kaimiņvalstī. Mani pārsteidza daudz saules paneļu un vēja ģeneratoru, kas liecina, ka igauņi dzīvo videi draudzīgi. No Igaunijas līdz Somijai braucām ar prāmi. Patika vērot skaistos skatus no kuģa klāja. Somijā iepazinām tās galvaspilsētu Helsinkus ar Tempeliaukio baznīcu, Sibeliusa pieminekli un katedrāli Senāta laukumā. Apmeklējām arī Fazer ražotni. Man ļoti patika, ka varējām uzzināt, kā tiek ražota šokolāde, bet vēl vairāk patika, ka varējām to  pagaršot. Arī maize, ko viņi piedāvāja, bija ļoti garda un mīksta. Liedo vidusskolā mani pārsteidza mācību process, jo stundas nesākās un nebeidzās ar zvanu. Tas ir vienīgi pēc pusdienu pārtraukuma. Mācības notiek e-vidē, izmantojot datorus. Man patika vērot mācību stundas šajā vidusskolā, skolēni bija klusi un patstāvīgi pildīja uzdoto. Mēs daudz runājām ar somu skolēniem par viņu ikdienu skolā. Pusdienās pašiem sevi jāapkalpo, viss ir labi organizēts. Visvairāk man patika sporta stunda, kur mācījāmies somu beisbola spēli. Varējām kārtīgi izkustēties, un mani saistīja spēles stils. Es  aizsitu ļoti tālu, un viņu sporta skolotājs pateica, ka man sanāca ļoti labs sitiens.

Uzzināju, ka Turku ir Somijas pirmā galvaspilsēta. Apmeklējām arī Turku katedrāli un cietoksni. Man patika vērot, kā svētkus svin somi. Daudziem no viņiem galvā bija baltas cepurītes. Ielās redzēju interesantas retro mašīnas. Man patika, ka bijām arī Tamperē, jo varēju būt pilsētā, kurā mūsu hokejisti izcīnīja bronzas medaļu. Šis brauciens man ļoti patika, jo iepazinu Somijas valsti un tās kultūru, dabas objektus, kā arī mācību procesu. Esmu ļoti priecīgs par šo iespēju, jo varēju arī izmantot savas angļu valodas zināšanas. Šo braucienu vienmēr atcerēšos. Paldies skolotājai Ligitai par šo iespēju!”

Linda Kalniņa: “Fazer centrā ikkatrs varēja izveidot savu ideālo un veselīgo maltīti no deviņiem koka kubiņiem, un robots piecu zvaigžņu sistēmā novērtēja katru maltīti. Lielākā daļa no mums ieguva visas piecas zvaigznes, tai skaitā arī es. Tālāk sekoja neliela vēsturiska filmiņa un pati gaidītākā daļa – protams, ka degustācija bez ierobežojumiem. Dienas otrajā pusē apmeklējām Liedo vidusskolu. Iepazināmies, uzdevām jautājumus jauniešiem no Somijas. Pārsteidza, ka skolēniem nav regulāru pārbaudes darbu, bet ik pēc astoņām nedēļām ir eksāmeni, kur tiek pārbaudītas zināšanas katrā priekšmetā un tēmā. Visjaukākās atmiņas man sagādāja daļa, kad somi un latvieši varēja izaicināt viens otru ar vārdiem vai mēles mežģiem, kas katram bija jāatkārto.

Somu jaunieši – Katrīne, Jasmīna un Jonas – pastāstīja par Somijas tradīcijām, ēdieniem, svētkiem un dabu. Tagad zinu, ka Somijas iedzīvotājiem ir savs unikāls sporta veids – sievu nešana pa šķēršļu trasi. Neatņemama brauciena sastāvdaļa bija “vakara aplītis”, kad visi mobilitātes dalībnieki sanāca kopā un pārrunāja dienu, sniedza savas atziņas un ieguvumus. Varu teikt, ka tieši šī sanākšana vienkopus bija vispozitīvākā un ar siltumu piepildītākā dienas daļa.

Ceturtdienas darba diena bija intensīva un nopietna. Bijām sadalīti 5 grupās un somu jauniešu pavadībā apmeklējām viņu ceturtdienas mācību stundas. Sākām ar somu valodas stundu, kur analizējām medijus. Turpinājām ar sociālajām zinībām par Somijas ekonomisko stāvokli un divām zviedru valodas stundām, kurās bija Kahoot spēle, kur arī mēs izmēģinājām savu intuīciju zviedru valodas zināšanu pārbaudē. Pēc pusdienām bija stundas ar internacionālās programmas skolēniem – iepazināmies cits ar citu, ar mūsu valstu kultūru un valodu. Beigās palīdzējām ideju ģenerēšanā somu skolēnu gala pārbaudījuma darbam. Grupa, kurā biju es, izdomāja daudz fantastisku ideju, un ceru, ka meitene Anni kādu arī realizēs.

Šajā braucienā redzēju Somiju ne tikai kā mežiem klātu valsti, bet arī izpratu un guvu iespaidu, ka tā ir kaut kas vairāk. Erasmus+ programmas ietvaros man bija iespēja iepazīties ar somu jauniešiem un piedalīties Vappu svētku svinēšanā. Bija aizraujoši redzēt, kā somi svin šos svētkus, un tas man sniedza ieskatu Somijas ikdienas dzīvē un tautas tradīcijās. Guvu patiesu ieskatu atšķirībās vai paralēlēs, kas saista Somijas un Latvijas izglītības procesus un mācību metodes. Neskatoties uz to, ka grupas sastāvu veidoja 9.-12. klases skolēni, mēs satuvinājāmies kā vēl nekad. Teiciens “viens par visiem, visi par vienu” vislabāk spēj aprakstīt šo braucienu un savstarpējo atmosfēru, kas valdīja gan autobusā, gan Liedo skolā, gan apskates objektos, gan viesnīcā un pat plašajā beisbola laukumā. Paldies skolotājām Ligitai un Marijai par iespēju doties šajā braucienā un mūsu šoferim Andrim par operatīvo un profesionālo darbu.”

Heidija Rimša: “Baltā katedrāle Senāta laukumā Helsinkos un Tempeliaukio jeb Klinšu baznīca man bija vieni no mīļākajiem apskates objektiem. Tās bija skaistas un iespaidīgas. Klintīs izveidotu unbaznīcu redzēju pirmo reizi dzīvē. Fazer šokolādes rūpnīcā uzzinājām par zīmola izcelsmi un uzņēmuma rašanās vēsturi, pārbaudījām, cik sabalansēti mēs spējam veidot savu uzturu, un izgaršojām visas Fazer šokolādītes.

Liedo vidusskolā notika sirsnīga satikšanās ar somu meitenēm. Viņas atbildēja uz mūsu uzdotajiem jautājumiem, kā arī apvaicājās par mums. Interesanti bija uzzināt par viņu skolu un izglītības sistēmu. Meitenes mums parādīja skolu. Man iepatikās sporta zāle, jo tā bija ļoti plaša un gaiša. Piedzīvojumiem bagāta bija 1. maija diena, kas somiem ir lieli svētki. Daudziem somiem bija baltas cepurītes, kā arī interesantas bikses, kur bija piekarinātas ķēdes. Apmeklējām Turku – Somijas pirmo galvaspilsētu. Tur mēs pabijām Turku katedrālē un cietoksnī. Raumā apskatījām skaistās koku mājas un baudījām svētkus, redzējām arī parādi. Dienas beigās viesojāmies Tamperē, Somijas augstākajā skatu tornī, no kurienes bija skats uz Tamperi un ezeriem, kas to ieskauj. Ļoti patika arī Tamperes akvārijs, kas atradās turpat blakus skatu tornim.

Skolā neparasti likās tas, ka mācības notiek, izmantojot datorus. Skolēniem nebija ne klades, ne rakstāmie uz galdiem. Skolotājiem pašiem īpaši nepatīk šāds mācību veids, un tur es varu piekrist. Dīvaini likās arī tas, ka viņiem nav zvana, kas atbrīvo viņus no stundām, kā arī tas, ka daudzas viņu stundas ir 90 minūtes. Žēl, ka neizveidojās tik labs kontakts un saikne kā ar franču jauniešiem, toties arī Somijas skolnieces bija ļoti jaukas un atvērtas. Lielu paldies vēlos teikt skolotājai Ligitai, kas man deva iespēju iepazīt Somiju, kā arī skolotājai Marijai, kura iepazīstināja ar Somijas vēsturi, faktiem, tās saistību ar Latviju. Protams, ka nevar aizmirst arī šoferīti, kas mūs vizināja un izcilāja smagos čemodānus. Paldies!”

Mācību mobilitātes nedēļā ir gūtas jaunas zināšanas un pieredze starptautiskajā sadarbībā, gūti jauni draugi un daudz emocionālu atmiņu. Aizvadītais mācību gads ir bijis bagāts ar starptautisku projektu aktivitātēm, un tas ir nozīmīgs ieguldījums skolēnu vispusīgā izglītošanā un Madlienas vidusskolas attīstībā. Paldies skolēniem un viņu vecākiem par uzticību, sapratni un sadarbību! Paldies visiem, kuri atbalsta un palīdz mobilitāšu organizēšanā un realizēšanā!

Ligita Ridūze – Erasmus projekta koordinatore