Skolēnu pavasara pārgājieni un ekskursijas
Maijs daudzām Madlienas vidusskolas klasēm bija pārgājienu un ekskursiju mēnesis. Paldies klašu audzinātājiem, kuri atklāja, kā nu skolēniem veicies, iepazīstot tuvākas un tālākas Latvijas vietas.
Vineta Griņeviča: “Karstā un tveicīgā 29. maija rītā 1. klase devās savā mācību pārgājienā uz veco skolu, kura kādreiz atradās Lielajā muižā. Ejot līdz mērķim, pa ceļam izmantojām mācību gada laikā apgūtās zināšanas. Dabaszinībās – atpazīstot dabas teritorijas, matemātikā – aprēķinot pārgājiena dalībnieku skaitu, sociālajās zinībās – atpazīt nedrošās situācijas un zināt, kā no tām izvairīties. Apguvām jaunas zināšanas dizainā un tehnoloģijās, mācoties uz ugunskura izvārīt zupu. Bērni aktīvi iesaistījās produktu sagatavošanā. Pēc kāda laiciņa zupa jau burbuļoja lielajā katlā. Brīvajos brīžos bērni paspēlēja tautas bumbu un futbolu, taču karstā saulīte drīzāk lika meklēt kādu vecās ābeles pavēni. Paēduši pašu gatavoto zupu, posāmies atpakaļceļam. Raitā solī uzkāpām Madlienas kalnā. Mūsu pārgājiens tuvojās noslēgumam. Sasmēlušies saules starus un jaunas zināšanas, ar nepacietību gaidīsim jauno mācību gadu. Paldies skolotājai Danai Dātavai par sirsnīgo uzņemšanu “Birutās”.”
Signe Kušnire: “2. klase 28. maiju pavadīja dažādās āra aktivitātēs piknikā pie skolas. 29. maijā devāmies un Siguldas bobsleja trasi, kuru varējām iziet pilnā garumā, un Siguldas Zoo, kurā tika iepazīti un pat baroti visdažādākie Latvijas un eksotiskie putni un dzīvnieki.”
Marina Dišereite: “3. klases skolēni gida pavadībā iepazina Salaspils Botānisko dārzu, kas piedāvā lielāko augu kolekciju Baltijā un vienu no lielākajiem dendrārijiem Ziemeļaustrumeiropā. Visvairāk skolēnus ieinteresēja un pārsteidza oranžērija, kas sastāv no četrām stikla siltumnīcām un ir aptuveni 3300 kvadrātmetrus plaša. Šajā oranžērijā aug vairāk nekā 2100 augu, kas aug augsnē, nevis podiņos. Skolēni apskatīja daudzas un dažādas augu kolekcijas, tajā skaitā arī tropu, kas atgādina džungļus, arī augus no pasaules sausajiem tropu un subtropu apgabaliem, vēroja eksotiskas orhidejas, arī tādus tropu augus, kuru augļus lietojam un izmantojam ikdienā, kā, piemēram, banānus un kafijas koku. Oranžēriju padara vēl interesantāku ierīkotas ūdenstilpnes, taciņas pār baseiniem, ar vīteņaugiem apaudzētas arkas un dzīvnieki, kas tur mīt. Katrs skolēns varēja atrast un ieraudzīt kaut ko interesantu un neparastu no visiem pasaules kontinentiem, izņemot Antarktīdu.”
Māra Atslēdziņa: “4. klase skaistā, saulainā 29. maija dienā devās ekskursijā uz Siguldu. Vispirms bijām Siguldas Zoo, kurā bija iespēja redzēt dažādus eksotiskus dzīvniekus, kā, piemēram, zebras, kamieli u.c., kā arī tos pabarot ar burkāniem vai speciālām granulām. Pēc tam devāmies uz tīklu parku “Tarzānā”. Kā pēdējo apmeklējām Turaidas pili, kur Latvijas skolas somas ietvaros piedalījāmies Turaidas muzejrezervāta izglītojošā programmā “No kā būvēta Turaidas pils”. Sākumā gides pavadībā izstaigājām teritoriju, apskatījām Turaidas pili. Uzzinājām, kā viduslaikos veidoja ķieģeļus, pētījām tos, kuri izmantoti pils būvniecībā, kā arī noslēgumā pa pāriem bija iespēja izveidot savu ķieģeli un to īpaši parakstīt.”
Iveta Mežajeva: “5. klase 21. maijā devās ekskursijā uz Cēsu novadu. Vispirms apmeklēja Ieriķu dzirnavu taku, tad baudīja skatu uz skaisto Zvārtas iezi un apkārtējās dabas krāšņumu. Lielāko dienas daļu pavadījām Cēsu pils muzejā, kur bija praktiska nodarbība “Viduslaiku spēles” un arī ekskursija pa pilsdrupām. 29. maiju pavadījām skolas apkārtnē. Bija foto orientēšanās, dažādas spēles, protams, pikniks ar kartupeļu cepšanu oglēs, nedaudz palaistīšanās un gadījās arī nātru kaujas.”
Inta Oša: “6. klase skaisto pavasari izbaudīja Tērvetes pusē. Ekskursijas laikā apmeklēja Rakstnieces Annas Brigaderes muzeju “Sprīdīši”. Skolēniem ļoti patika gides izjustais un sirsnīgais stāstījums, mājīgā un vienkāršā rakstnieces vasaras māja – tagad muzejs. Pavisam cits gadsimts un noskaņa, apmeklējot zemgaļu koka pili turpat netālajā kalnā. Ar interesi skolēni izpētīja senās saktas, rokassprādzes, zobenus, pils maketu un citus artefaktus. Vislabāk patika videofilma – vīzija, kā varēja izskatīties seno zemgaļu apmetne Tērvetē 13.-14. gadsimtā. Tika izkāpelētas daudzās koka pils trepes, uzklausīts gida stāstījums, kā mūsu senči būvēja koka pilis. Bet visvairāk 6. klase priecājās par Tērvetes dabas parku. Tika iepazītas visas rūķu mājas, pilsēta ”Čiekurs”, bagātīgais labirintu laukums. Cik labi, ka sestklasnieki vēl var ielīst rūķu mājā! Gandrīz visi reizē, tikai kāda kāja vai galva laukā… Un kaut arī kāds jau bija apmeklējis Tērvetes dabas parku, tomēr ar klasesbiedriem ir visjautrāk! Karstums un pieveiktie 14 kilometri nebija atņēmis enerģiju jautrai dziedāšanai mājupceļā.
30. maijā pārgājienā devāmies gar Daugavu Skrīveros. Gājiens sākās Aizkraukles pilskalnā ar skaisto skatu uz Daugavu. 96 pakāpieni lejā uz upes palieni, kur kādreiz bijusi senā apmetne un baznīciņa. Tad atkal 96 pakāpieni augšā, un sākas gājiens pa kokos paslēpto dabas taku. Ir jauki karstā dienā staigāt ēnā, tikai odu daudz… Aizgājām līdz luterāņu baznīcai, tad upes ielejas nogāzē uz Aizkraukles pilsdrupām. Pēc atpūtas un pabradāšanas pa Daugavu griezāmies atpakaļ uz pilskalna pusi. Cik jauki pirms vasaras vēl visiem kopā izbaudīt Latvijas skaistākās vietas, draudzīgas sarunas un smieklus!”
Vija Jēkabsone: “7. klase 7. maijā devās ekskursijā uz Cēsu novadu. Interesanti bija pabūt Līgatnes Padomju slepenajā bunkurā, kas atrodas 9 metrus zem zemes, un tajā iekārtota patversme Latvijas komunistu varas elitei kodolkara gadījumā. Liepas Maizes mājā uzcepām paši savu samīcīto maizes kukulīti īstā senā lauku maizes krāsnī. Tur mūs iepazīstināja ar visiem labības veidiem – miežiem, rudziem, kviešiem, tritikāli. Bet aizraujošākie piedzīvojumi bija dabas takās. Nobridušies, bet patīkami pārsteigti, atklājām Septiņavotu ūdenskritumu Kazu gravā un uzkāpām kraujā pie Zvārtes ieža. Ekskursijas nobeigumā secinājums Megijas vārdiem: ”Cik Latvijā ir daudz skaistu vietu! Tagad es to zinu.”
27. maijā 7. klase devās pārgājienā ar velosipēdiem. Lai arī saule cepināja jau no paša rīta, mēs drosmīgi pievarējām ne pārāk īso ceļu līdz muzejam “Bet tā bija!”. Tur interesantus stāstus mums atklāja muzeja gids Armands Praličs. Īpaši interesanti bija klausīties, kā gramofonā un patafonā tiek atskaņotas senās plates. Mūs uzjautrināja suņuks Čavess. Noslēgumā laipnais saimnieks atļāva nopeldēties mājas dīķī, kur daži bērni metās ar visām drēbēm. Atceļā uzbraucām Plāteres pilskalnā, kur pārrunājām gūtos iespaidus, pagatavojām auksto zupu un cepām desiņas. Tad vēl viena pelde ezeriņā, un tā varam teikt, ka šajā dienā septītie izgāja “caur uguni un ūdeni”.”
12. klases skolniece Sanija Oleta Dombrovska: “22. maijā 12. klase devās izzinošā un piedzīvojumu bagātīgā divu dienu ekskursijā uz Igauniju, iepazīstot gan Pērnavas pilsētu, gan Tallinu un apskatot divus no lielākajiem Igaunijas ūdenskritumiem – Keilu un Jagalu. Tallinā jaunieši iepazinās ar vecpilsētas vēsturi un atklāja dažādas apslēptas vecpilsētas paliekas, kā arī iejutās vecpilsētas dzīvē, paliekot pa nakti veclaicīgā viesnīcā. 12. klase apmeklēja arī jūrniecības muzeju, kurā varēja izpētīt īstu zemūdeni un uzzināt, kā agrāk tika būvēti kuģi.”
Skolēnu pašpārvaldes prezidente Ieva Rābe: “20. maijā Madlienas vidusskolas skolēnu pašpārvalde devās ikgadējā pārgājienā, šogad – pie skolotājas Anitas Jākobsones. Pirms uzsākām pārgājienu, katrs izvilka slepenu uzdevumu, kas dienas gaitā jāizpilda, kuru vēlāk pārējie centās uzminēt. Nonākot galapunktā, kopīgi spēlējām dažādas spēles, lai cits citu labāk iepazītu, kā arī veicām sportiskas aktivitātes un cepām desas. Izbraucām apli ar SUP dēli un mētājāmies ar ūdens baloniem, zem karstās saules mazliet atdzesējoties. Paldies visiem, kas piedalījās!”
28., 29. maijā 5.-11. klašu skolēniem projekta Erasmus+ ietvaros kopā ar skolotājiem – Ligitu Ridūzi un Edgaru Viņķi – bija iespēja doties mācību ekskursijā uz Igauniju.
Paldies skolotājiem par vēlmi ceļot ar skolēniem, iegūt jaunas zināšanas un iespaidus, kā arī būt kopā ar savu klasi un veidot stipru un saliedētu kolektīvu!
Materiālu apkopoja skolotāja Zinta Saulīte