Mācību brauciens uz Tallinu
Erasmus+ projektu “Akreditētie izglītojamo un darbinieku mobilitātes projekti skolu izglītībā” nr. 2022-1-LV01-KA121-SCH-000053899 noslēdzam ar divu dienu mācību braucienu uz Igauniju 28.05. – 29.05.2024. Mācību braucienā piedalījās 10. klases skolēni, kā arī aktīvākie un mācībās veiksmīgākie skolēni no 5.–7. klasei un 11. klases. Kopā 33 skolēni.
Mācību braucienā skolēni apmeklēja PROTO atklājumu centru, kas ir pirmais izglītojošais virtuālās realitātes centrs Eiropā un piedāvā jaunu, unikālu pieredzi – iespēju vadīt tvaika vilcienu, gaisa velosipēdus, brīvā lidojuma aparātu, lidot gaisa balonā u.c.
Apmeklējām arī vienu no Igaunijas modernākajiem muzejiem – jūras muzeju Lennusadam. Te var aplūkot pilnībā saglabāto 1936. gadā ūdenī nolaisto zemūdeni Lembit, kas bija Igaunijas Jūras spēku lepnums. Jaunajā ekspozīcijā plašas interaktīvās zonas – zemūdens arheoloģijas, jūras glābšanas, jūras aviācijas, flotes un jūras aizsardzības jomas.
Mācību brauciena neatņemama sastāvdaļa – Tallinas vecpilsētas un senās nocietinājuma sienas apskate, Garais Hermanis, Resnā Margarita, rātslaukums ar vecāko publisko pulksteni, interesantie vecpilsētas pagalmiņi.
Otrā diena bija plānota kā dabas diena, kurā baudījām varenos un iespaidīgos dabas objektus Tallinas apkārtnē – Jagalas ūdenskritumu, ainaviskās Tūrisalu klintis jūras krastā, Keilas ūdenskritumu, vietu, kur filmēti skati filmā “Vella kalpi”, kā arī pārgājienu uz Rummu karjeru kalnu un ezeru. Mistiskie kaļķakmens kalni un cietuma kādreizējās teritorijas ainas, dziļi zilzaļi ūdeņi vienaldzīgu neatstāja nevienu.
Raivis Andriksons: “Interesanti un jautri pavadījām laiku Proto zinātnes atklājumu centrā, kur bija iespēja darboties virtuālās realitātes spēlēs. Vairāk vēlējos darbošanos ar rokām. Jūras muzejā Lennusadam bija izvietots iespaidīgs zemūdenes Lembit eksponāts, kurā varēja arī iekāpt iekšā un iejusties apkalpes lomā. Tas bija pats interesantākais objekts. Muzejs ir ļoti moderns, ēkā ir daudz interaktīvu informācijas stendu un simulatoru, kuri stāsta par zemūdeņu vēsturi, ieroču parametriem, drošību, kā arī glābšanos no kuģiem ārkārtas situācijās. Izstaigājot Tallinas vecpilsētu, sapratu, ka tā ir ļoti līdzīga mūsu Vecrīgai. Pēc labi aizvadītas dienas kopīgi nopeldējāmies Nelijärve Puhkekeskus ezerā, jautri pavadījām vakaru, spēlējot basketbolu, volejbolu un galda tenisu. Jaunu dienu iesākām ar Jagalas ūdenskritumu, kas ir viens no lielākajiem Igaunijā, taču tā iespaidīgums ir atkarīgs no nokrišņu daudzuma. Dabas objekts ir ļoti skaists. Līdz šim nezināju, ka tepat Baltijā, atskaitot Ventas rumbu, ir šādi ūdenskritumi. Apmeklējām arī Tūrisalu klintis. Tās ir aptuveni 30 m augstas, no kurām paveras skaists skats uz Baltijas jūru. Šeit tika tvertas fotogrāfijas ar burvīgi zilu ūdens fonu. Apskatījām arī Rummu karjeru. Tas atrodas bijušā cietuma teritorijā. Skats no 30 m augstā karjera kalna bija ļoti skaists, no tā bija iespējams vērot ezera tirkīzzilo ūdeni, bijušā cietuma teritoriju un plašos Igaunijas mežus. Arī šeit mēs paguvām ievērtēt Igaunijas ūdeņus un nopeldēties, kā labam dienas noslēgumam pieklājas.”
Viktorija Rudņika: “Man patika Proto – virtuālās realitātes centrs. Tur ar VR brillēm varēja izbraukt ar mašīnu, peldēt ar zemūdeni, lidot gaisa balonā. Man patika Tallinas vecpilsēta, es uzzināju vairākus vēsturiskus faktus par Tallinu, izejot pa mazu, šauru ieliņu, kur uz plāksnēm bija interesanti fakti jau no 11./12.gadsimta. Es esmu ļoti priecīga, ka man bija tāda iespēja iepazīt kaimiņvalsts vēsturi un dabas vidi.”
Ģirts Irbītis: “Šis mācību brauciens aicināja visus tās dalībniekus iepazīt dažas interesantas vietas kaimiņvalstī Igaunijā, kā arī tā bija laba atpūta no skolas. Paldies par šo ekskursiju.”
Ligita Ridūze – Erasmus projekta koordinatore