Valmieras teātra izrāde “Jāzeps un viņa brāļi”
11. klase savai kultūrizglītībai ir pievienojusi Raiņa lugas “Jāzeps un viņa brāļi” iestudējumu Valmieras teātrī. Rainis šo lugu ir uzrakstījis laikā no 1909. līdz 1914. gadam, būdams trimdā Šveicē, un tas ir laiks, kad Rainis izjūt nošķirtību no savas tautas, nodevību no saviem politiskajiem domubiedriem, vientulību svešajā, kaut ļoti skaistajā zemē. Latviešu literatūrā šo lugu uzskata par vienu no skaistākajām un personiskākajām lugām, kas arī dziļi personīgi pauž Raiņa izjūtas un attieksmi pret dzīves vērtībām. Raiņa lugas sižets veidots pamatos uz Veco Derību, bet režisore Inese Mičule lugas iestudējumam ir izveidojusi ļoti mūsdienīgu skatuves telpu un darbību un ar ļoti precīzu pieeju lugas sarežģītajam tekstam.
Iespējams, ka vidusskolēniem skatīties šo filozofisko drāmu, vērīgi ieklausīties un saprast ikkatru teksta frāzi ir samērā sarežģīti, bet tas dod gandarījumu par izprasto un pārdzīvoto. Lai arī pēc izrādes noskatīšanās bija zināma neizpratne par attieksmi pret šo darbu, tomēr ir ļoti svarīgi stiprināt savu pašapziņu, ka ir iespēja redzēt labāko no latviešu literatūras klasikas, ka arī sarežģīti skatuves darbi ir saprotami. To vēl vairāk varētu stiprināt vēlākā informācija, ka izrāde “Jāzeps un viņa brāļi” šī gada latviešu teātru vērtējumā “Spēlmaņu nakts” balvas saņēma par labāko scenogrāfiju, par labāko horeogrāfiju, un kā labākais jaunais aktieris balvu saņēma Jāzepa lomas atveidotājs.
Iestudējuma noskatīšanās noteikti ir vērtīgs ieguldījums ikviena skatītāja pasaules vērtību izpratnē. Vairāk nekā 100 gadus vecais dramaturģijas darbs apliecina, ka pretstati cilvēku domāšanā un rīcībā, ka ļaunums, nodevība un nespēja pieņemt citādo ir mūžīgas. Tikpat svarīga ir otra lugas galvenā doma par piedošanu – cik daudz drīkstam piedot, nezaudējot sevi, un vai vispār var notikt piedošana (lugas tekstā tā ir saukta izlīdzne)? Tas bija tikpat aktuāli Raiņa trimdas laikā un, atgriežoties neatkarīgajā Latvijā, kur viņš piedzīvoja dziļu vilšanos, tas ir aktuāli ik dienas arī mūsdienu pasaulē.
Tādas izrādes kā “Jāzeps un viņa brāļi” māca ne tikai saprast daudzveidīgo teātra mākslas valodu, bet arī mudina izprast sarežģīto cilvēka dabu un pretrunīgo vēstures gaitu. Tā patiešām ir lieliska izrāde ne tikai literatūras, teātra un vēstures izglītošanā, bet arī mūžīgo cilvēcisko vērtību izpratnē un apzināšanā tieši tagad savā valstī, pasaulē, kad apkārt tik daudz naida, neiecietības un nedrošības par rītdienu.
Arī jauniešiem ir savas pārdomas par redzēto:
- Linda: “Izrāde atstāja pozitīvu iespaidu. Pārsteidza izrādes modernizējums. Īpaši jāizceļ scenogrāfistu veikums – skatuves iekārtojums tik vienkāršs, bet izcili paspilgtināja lugā attēlotās darbības.”
- Ieva: “Kopumā luga man patika. Galvenās risinātās problēmas – ļaunums un piedošana. Arī mūsdienās šie jautājumi ir aktuāli. Ir grūti pieņemt pazemojumus, pāri darījumus no cilvēkiem, kas tev apkārt, īpaši no tuviem cilvēkiem, ja pats sniedz pretī mīlestību. Vēl grūtāk ir piedot cilvēkiem, kuri tev darījuši pāri.”
- Kristians: “Izrāde bija laba, bet man grūti saprotama. Ļaunums dzīvē ir un būs vienmēr, bet pienāk reize, ka ir jālūdz piedošana. Būtiski, vai cilvēks, kuram darīts pāri, vienmēr spēj piedot saviem pāri darītājiem.”
- Laura: “Pēc izrādes noskatīšanās vēlos teikt, ka, neskatoties uz to, cik dzīve ir grūta, visiem (īpaši jau ģimenes locekļiem) jāturas kopā, jāpalīdz un jāatbalsta vienam otru, nevis jāizstumj, jānoniecina. Arī tad, ja esi sasniedzis vairāk par saviem pāridarītājiem, mācies piedot, jo dzīvē svarīgākais ir miers un saticība, nevis ļaunums!”
Teātra izrāde nav tikai izklaide, kaut reizēm tas ļoti noder, bet teātris ir ļoti bagāta un vērtīga mācību stunda. Ja tu spēj uztvert, saprast un runāt par tām idejām un vērtībām, ko Rainis ir ielicis lugas varoņu tekstos, tad tā jau ir laba izglītība kultūrā. Uz to ir jātiecas ikvienam, un Valmieras teātris piedāvā daudzveidīgu repertuāru sevis pilnveidošanai literatūrā un teātra mākslā un arī saturīgu atpūtu.
Teātris sagādāja vēl vienu pārsteigumu, proti, satikšanos ar seriāla “UgunsGrēks” galveno varoni Leonu Timmermani, ko tēlo latviešu aktieris Ģirts Ķesteris.
Ligita Ridūze – 11. klases audzinātāja