Madlienas vidusskolas skolēni Slovēnijā
Ir noslēgusies Madlienas vidusskolas skolēnu Erasmus+ projekta (līguma nr. 2024-1-LV01-KA121-SCH-000209588) mobilitāte Slovēnijā. Mobilitāte notika no 23.11.2024. – 30.11.2024. Tajā piedalījās 15 skolēni no 6.–8. klasei.
Lai labāk iepazītu Eiropu, tika izvēlēta zaļā ceļošana, jo, lai nonāktu Slovēnijā, ir jāšķērso 4 valstis – Lietuva, Polija, Čehija un Austrija. Lai gan ir vēls rudens un dienas ir īsas, tomēr katras valsts ainavu var redzēt ne tikai caur autobusa logu. Izdevās arī nedaudz iepazīt Austrijas otru lielāko pilsētu Grācu, uzkāpt Schlossberg kalnā, kur atrodas 28 m augstais pulksteņa tornis (Uhrturm), kura ciparnīcas diametrs ir 5 metri, un ar krietnu adrenalīna devu nobraukt pa pasaulē lielāko iekštelpu slidkalniņu. Tā augstums ir 64 metri, bet garums – 175 metri. Gan Austrijā, gan Slovēnijā priecēja Alpu kalnu ainavas.
Sadarbības skola atrodas Slovēnijas vidienē Dobjē, kas ir viena no mazākajām valsts pašvaldībām, un tajā dzīvo ap 1000 iedzīvotāju. Dobjes karogs un ģerbonis vienkārši izsaka dzīves filozofiju – zaļā krāsa simbolizē tīru dabu, ozola lapas un zīle izskaidro vietas nosaukumu, putns izsaka cilvēku dzīves prieku, un saule ar 13 stariem atbilst 13 mazajiem ciemiem, kas veido Dobjes pašvaldību. Visus ciemus savieno labi ceļi, un vienā no šiem ciemiem atrodas Dobjes pamatskola, kurā kopā ar bērnudārzu ir ap 200 skolēnu.
Erasmus mobilitātē kopā ar Madlienas un slovēņu skolēniem piedalās arī skolēnu grupas no Horvātijas un Polijas, tātad īsti starptautisks pasākums. Mobilitāte sākas ar visas skolas kopēju pasākumu, kur slovēņu skolēni dzied valsts himnu un dzīvespriecīgu apsveikuma dziesmu. Pirmās dienas programmu veido grupu stundas labbūtībā un mākslā, bet pēc pusdienām ir 5 km garš pārgājiens uz Kozjansku, lai iepazītu skaisto Dobjes dabu un vēsturiskās vietas, kas patiešām ir dažās stundās izstaigājams attālums. Otrdienas stundu sarakstā mijas mūzika, tehnoloģijas un angļu valoda, bet pēcpusdienā Madlienas skolēni dodas uz Celjes pili – cietoksni. Šajā mobilitātē arī skolotāji pilnveidoja savas zināšanas un metodiskās prasmes stundu vērošanā un analīzē.
Trešdiena ir veltīta galvaspilsētai Ļubļanai, ko nedaudz traucē lietus, bet tiek gūti daudzveidīgi iespaidi gan par pilsētas vēsturi, gan mūsdienām. Ceturtdienas rīta puse veltīta Celjes tehnoparkam, kas ar daudzām atrakcijām atšķiras no iepriekš redzētajiem Latvijā vai Igaunijā. Ceturtdienas pēcpusdienā skolā notiek Ziemassvētku tirdziņš, kurā piedalās arī Madlienas skolēni, un skaists koncerts ar atraktīviem priekšnesumiem, kurus sniedz slovēņu skolēni un skolotāji. Visas projekta komandas kopīgi dziedāja Ziemassvētku dziesmu “Feliz Navidad” visās projektu skolu valodās – spāņu, slovēņu, latviešu, horvātu, poļu un angļu. Ļoti emocionāls un sirsnīgs pasākums! Piektdienā vēl fizikas stunda, bet kulinārijas stundā gatavo un cep pusdienām picas, pēc tam sertifikāti par mobilitāti un atvadas no slovēņiem un pārējām projekta skolām.
Mobilitātes dalībnieku iespaidi. Rihards Dišereits (6.klase): “Austrijā bija ļoti skaisti dabas skati – Alpu kalni, kuru virsotnes bija klātas ar baltu sniega segu. Skaisti bija arī vakara saulrieti. Skolas dienu sākām ar mākslas stundu, kurā veidojām radošu darbu par Ziemassvētkiem. Pēc tam iepazīstinājām slovēņu skolēnus ar latviešu Ziemassvētku dziesmām. Tālāk sekoja nodarbība, kurā tika trenētas koncentrēšanās spējas. Spēlējām arī uzticības spēli, tās laikā bija jāpaļaujas vienam uz otru un pilnībā jāuzticas. Otrajā dienas daļā visi kopā devāmies izzinošā pārgājienā, lai iepazītu tuvāko apkārtni. Slovēņu skolēni mūs iepazīstināja ar svarīgiem vides, kultūras un dabas objektiem, stāstīja arī par biškopību, kas Slovēnijā ir populāra. Turpat galvaspilsētā Ļubļanā uz daudzstāvu māju jumtiem ir bišu stropi. Redzējām arī senāko lauku māju un 15.gs. celtu baznīcu. Atpakaļ ceļā sāku runāties un sadraudzējos ar vienu slovēņu puisi. Izrādījās, ka mums abiem ir kopīgas intereses – sportošana, kalnu slēpošana un makšķerēšana.
Slovēnijas galvaspilsētu izstaigājām vietējā gida pavadībā, kurš savā stāstījumā iekļāva ļoti daudz leģendu, kas ekskursiju padarīja ļoti interesantu. Nogaršojām arī Slovēnijas tradicionālo ēdienu un noklausījāmies stāstu, kā tas radies. Uzzināju, ka Slovēnijā ir arī lāča salami. Ļoti interesants bija tehnoparka apmeklējums Celjē. Darbojoties dažādās pētniecības stacijās, uzzinājām daudz ko jaunu par dabaszinātņu, tehnoloģiju un zinātnes tēmām. Noskaidrojām, kā jūtas cilvēki ar īpašām vajadzībām, kuri pārvietojas ratiņkrēslā. Iemācījos pagatavot picu mīklu. Priecājos, ka projekta laikā ieguvu jaunas zināšanas par Slovēnijas valsti. Zinātniskajā parkā, praktiski darbojoties, varēju izzināt un izpētīt arī tādas lietas, kuras esmu redzējis tikai internetā. Vienā no nodarbībām iemācījos cept garšīgas picas. Iepazinu vairāku tautu jauniešus, kuri kļuva arī mani draugi.”
Sandris Rudzgailis (6.klase): “Šajā braucienā redzēju daudz augstu kalnu, kā arī šķērsoju vairākas lielās upes – Daugava, Nemuna, Visla un Donova, šķērsoju 6 valstis – Latviju, Lietuvu, Poliju, Čehiju, Austriju un galamērķi – Slovēniju. Man ļoti patika tehnoparks, kurā varēja praktiski izmēģināt dažādas lietas. Piemēram, lidot – iesēdies krēslā, uzliec virtuālās realitātes brilles un kontrolē krēslu, lai nolaistos lidlaukā. Tur varēja iegulties gultā, kas bija pilna ar naglām, bet sajūta bija laba, izprintēt eiro banknoti ar savu bildi u.c. Man ļoti patika Ziemassvētku tirdziņš un koncerts, kur arī mēs dziedājām dziesmu “Feliz Navidad” dažādās valodās – poļu, spāņu, latviešu, horvātu, angļu un slovēņu. Koncertā slovēņu skolēni sniedza skaistas dejas un dziesmas, ko es ļoti izbaudīju. Neskatoties uz to, ka mums skolā fiziku sāk mācīt tikai 8. klasē, man fizikas stunda likās ļoti interesanta. Slovēņu skolēni izskaidroja, kas jādara. Stunda bija par gaismas laušanu, mums bija jāzīmē, un es to paveicu.
Man šis bija īpašs brauciens, jo nekad nebiju bijis Polijā, Čehijā, Austrijā un Slovēnijā. Brauciens bija ļoti pozitīvs, jo bērni bija jauki un draudzīgi, kā arī vienmēr izpalīdzīgi. Liels paldies mūsu šoferīšiem par drošu un labu braucienu. Paldies skolotājai Marijai par mūsu izglītošanu un interesanto informāciju, ko viņa mums pastāstīja. Vislielākais paldies skolotājai Ligitai par palīdzību neparedzētajās situācijās un par visu šo neaizmirstamo braucienu. Man šis brauciens ļoti patika. Tas vienmēr būs labā atmiņā, jo bija gan smiekli, gan draudzība, gan lieliskas emocijas, es labprāt vēlreiz piedalītos Erasmus+ projektā, jo es uzlaboju savas angļu valodas zināšanas, uzzināju daudz ko par Slovēnijas vēsturi un ieguvu jaunus draugus. Liels paldies arī Natašai Gobec, jo viņa man palīdzēja, kad kaut ko nesapratu vai biju apmulsis. Iegūto sertifikātu es noteikti pielikšu mājās pie sienas, lai tas vienmēr atgādina par šo braucienu.”
Agnese Laizāne (8.klase): “Ierodoties Dobjes pamatskolā, bija sajūta, ka mūs ļoti gaidīja, jo gaitenī bija izvietota informācija – skolēnu gatavoti plakāti par Latviju, uz ieejas durvīm skaists uzraksts “Labdien!”. Interesantas sarunas ar poļu, horvātu un slovēņu vienaudžiem. Man ļoti patika 5 km garais pārgājiens pa Dobjes ciemu, jo varēja būt pie dabas. Un tie kalni bija tik skaisti, to pat vārdos nevar izteikt, kāda man bija sajūsma, kad es tos redzēju. Arī viena no senākajām mājiņām Slovēnijā bija interesanta. No horvātu skolēniem uzzināju, ka viņu vērtēšanā izmanto atzīmes no 1 līdz 5. Viņi bija ļoti pārsteigti par mūsu vērtēšanas sistēmu. Projekta noslēguma dienā mēs gatavojām picas. Man patika, ka uz tāfeles bija uzrakstīta recepte, kā pagatavot picu. Es biju ļoti pārsteigta, ka slovēņi savām picām neliek virsū tomātus un marinētus gurķus, bet gan tikai tomātu mērci, desas vai šķiņķi un sieru.
Kopā nobraucām ap 3800 km un caurbraucām Lietuvu, Poliju, Čehiju, nedaudz ielūkojāmies Austrijā un Slovēnijā. Brauciena laikā skolotāja Marija stāstīja bagātīgu informāciju par katru valsti. Šis bija mans tālākais ceļojums. Visiespaidīgākie bija skaistie Slovēnijas Alpu kalni. Nekad nebiju iedomājusies, ka man kādreiz būs iespēja šo skaistumu redzēt. Pat šobrīd vēl nespēju tam noticēt! Vislielākais paldies skolotājai Ligitai Ridūzei par šo brīnišķīgo iespēju aizbraukt tik tālu un gūt tik daudz iespaidu!”
Jaunieši piecās projekta dienās ir guvuši jaunas zināšanas, pilnveidojuši komunikācijas un svešvalodas lietošanas prasmes, kā arī nodibinājuši draudzīgus kontaktus ar citu valstu jauniešiem. Paldies skolēniem par izturību un optimismu garajā mobilitātē. Paldies mobilitātes dalībnieku vecākiem par uzticēšanos un sadarbību!
Ligita Ridūze – Erasmus+ projekta mobilitātes organizatore