Vērtīgi un svētīgi!

Skolēnu vecākiem Madlienas vidusskolā

  1. Atrodiet laiku, kuru pavadīt kopā ar bērniem, kaut vai strādājot. Vismaz reizi pa reizei aizbrauciet uz Ogri vai Rīgu, uz kādu kino vai teātri, vai izstādi.
  2. Jautājiet, mudiniet bērnus dalīties par pārdzīvoto skolā. Vērojiet izturēšanos un acis. Esiet iecietīgi pret asumiem un kategoriskumu, kas ir normāli pusaudžu vecumā. Runājiet par viņu interesēm, mācībām nākotnē. Jautājiet, ko tu gribi darīt, sasniegt savā dzīvē, kāds tu gribi būt, kas Tev traucē tagad labi justies, kā Tu jūties domājot par nākotni?
  3. Sekojiet līdzi mācību sekmēm. Vai saprot uzdoto un to pilda-, bet tomēr lai mācās patstāvīgi. Iedrošiniet, lai mācību neskaidrību gadījumā nāktu pie Jums un jautātu. Ja jūtat problēmas, tad runājiet ar klases audzinātāju, mācību priekšmetu pedagogiem vai sociālo pedagogu.
  4. Paturiet acīs, ar ko Jūsu bērni satiekas, kā pavada  brīvo laiku- tādam ir jābūt. Lai būtu tusiņš vai diskotēka, bet  neuzkrītoši sagaidiet un vienojieties par atnākšanas laiku. Tāpat arī vakara pastaigām un darīšanām ārpus mājas ir savi limiti. Svarīgi, lai Jūsu vērīgums nebūtu pazemojošs un pārāk autoritārs pret pusaudzi. Pie savstarpējām norunām ir jāpaliek: kā vienošanās par “spēles noteikumiem”. Centieties nekliegt, ja sākas pretīm runāšana. “Lekšanās” ir normāla parādība- protams, tai ir savas robežas. Pusaudži šajā vecumā ir “normāli nenormāli”.
  5. Kā ar mazvērtības kompleksiem Jūsu bērniem/ kā šajā nozīmē jūtaties arī paši/? Pārrunājiet kopā ģimenes budžetu. Lai mācās saprast- ir tik, cik ir! Un ar to jārēķinās. Papildus darba idejas brīvlaikos? Kas dzīvē ir galvenās vērtības/arī Jums pašiem/?
  6. Nepasniedziet  bērniem paši sevi kā absolūti pareizos un nekļūdīgos. Visu varošos. Bērni ir redzīgi. Bet dzeršana un skandāli uzdzen bērniem  depresiju un bailes, nedrošību. Viņi bēg ārā no mājām un sāk  darīt to pašu. Ja ātrās dusmās esat bijuši netaisnīgi pret bērniem un savstarpēji, tad mēģiniet to atzīt un atvainoties. Lai saule nenoriet jums dusmojoties.” “Spēlei”- attiecībām jābūt abpusēji godīgām.
  7. Ja nevarēsiet tikt galā ar savām attiecībām, ja kādam ģimenē ir atkarības, problēmas vai galīga, skandaloza nesaprašanās ar bērniem, tad gribu Jūs iedrošināt meklēt padomu un izrunāšanos. Šādā situācijā iestājas Jūsu atbildība- ko Jūs izlemsiet darīt vai nedarīt, un tam var būt sekas tālākā nākotnē.
  8. Skola nevar atrisināt Jūsu mājas konfliktus un uzņemties atbildību par Jūsu bērniem brīvajā laikā, kā arī par to, ko bērni iemācās vai neiemācās savā ģimenē. Vecākiem ir galvenā atbildība par saviem bērniem Dieva un cilvēku priekšā.

Lai Dievs Jums palīdz būt ļoti labiem vecākiem, kādi Jūs arī patiesībā gribat būt!

Ja Jums ir  kādas šaubas vai smagas attiecības ar bērniem, tad gribu Jūs iedrošināt runāt ar skolas sociālo pedagogu Marutu Viduci-Ševeli vai arī citu Jūsu vai kopīgi izvēlētu speciālistu.